1 milyon Sterlin’e satıldıktan hemen sonra lime lime…

1 milyon Sterlin’e satıldıktan hemen sonra lime lime…

Yaptığı politik duvar resimleriyle ünlü Banksy, bir müzayedede fahiş fiyata satılan resmini, çerçevenin altına yerleştirdiği kağıt öğütücüsüyle kıydı

“Gerilla sanatçı “olarak anılan Banksy; savaş karşıtı, çevreci, hayvan hakları ve tüketim toplumu eleştirisi gibi temaları içeren çarpıcı duvar resimleriyle ünlü.

Mart ayında tutuklu gazeteci ve ressam Zehra Doğan’ı New York Manhattan’daki bir duvara taşıyan Banksy, geçtiğimiz aylarda Paris sokaklarına Fransa’nın göç politikası ve peçe yasağı ile ilgili duvar resimleri yapmıştı.

Banksy’nin yeni ‘eseri’ ise çarpıcı bir tüketim toplumu eleştirisi oldu.

Sotheby’s in London’daki açık arttırmada son parça olarak satışa çıkan Banksy’nin ünlü ‘Girl with a Baloon (Balonlu Kız)’ eseri 1 milyon Sterlin’e satıldıktan hemen sonra çerçevenin altına gizlenmiş kağıt öğütücüsünden geçerek lime lime oldu.

Banksy, Instagram hesabından o anların görüntüsünü altına “Going, going, gone … (Gidiyor, gidiyor, gitti…)” yazarak paylaştı.

View this post on Instagram

Going, going, gone…

A post shared by Banksy (@banksy) on

 

Müzayede evi, eseri satın alan kişinin kimliğini açıklamazken Banksy’nin ‘şaka’sının eserin değerini madden düşürüp arttırdığı konusunda tartışmalar var. Ancak eserin değerinin manen paha biçilemez olduğu ve sanatçının eserlerini icra ederken güttüğü amaca harfiyen hizmet ettiği şüphesiz.

 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar