10 Ekim, 47. ay: Biz unutmadık siz de unutmayın istiyoruz

10 Ekim, 47. ay: Biz unutmadık siz de unutmayın istiyoruz

10 Ekim Katliamı’nın 47. ayında Ankara Garı önünde buluşan aileler “Biz unutmadık, siz de unutmayın istiyoruz” diyerek önümüzdeki ay yapılacak 4. yıl anmasına kitlesel katılım çağrısında bulundu

10 Ekim Katliamı’nın 47. ayında Ankara Garı önünde bir araya gelen aileler, sendika ve meslek örgütü temsilcileri, yaralılar önümüzdeki ay yapılacak 4. yıl anmasına kitlesel katılım çağrısı gerçekleştirdi.

Katliamda hayatını kaybeden 103 insanın fotoğraflarının bulunduğu 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği’nin pankartının açıldığı 47. ay buluşmasında “10 Ekim’i unutma, unutturma!”, “10 Ekim’in hesabı sorulacak!” sloganları haykırılarak, katliamda ölümsüzleşenler anısına 1 dakikalık saygı duruşu yapıldı.

10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği Başkanı Mehtap Sakinci Coşkun yaptığı konuşmada 1 ay sonra gerçekleşecek 4. Yıl anmasına kitlesel katılımın önemine vurgu yaparak, katılım çağrısında bulundu.

Mehtap Sakinci Coşgun konuşmasında bu 4 yıl boyunca hem gerçek katillerin yarılanması açısından anlamlı bir yol alınamadığını ama hem de çok anlamlı kazanımların elde edildiğini belirtti. Bu kazanımların en önemlisinin de katliamda hayatını kaybeden 103 insanın boşu boşuna ölmediğinin toplumsal olarak görülmesi olduğuna dikkat çekti.

4 yıldır talep edilen Barış ve Demokrasi Anıtı’nın yapılması sürecine önümüzdeki ay adım atılacağını hatırlatan Sakinci Coşgun, bu süreçte sembolik anıta defalarca saldırıldığı, MOBESE kayıtlarında saldırganların eşkâlleri açıkça görüldüğü halde şimdiye kadar bir işlem yapılmadığını hatırlatarak, tüm bu pervasızlıkların kitlesel sahiplenmeyle aşılabileceğine vurguda bulundu.

Bizim katliam yargılamalarından bu zamana kadar öğrendiğimiz bir şey var: Mücadele süreci daha kalabalık kitlelerle yürütülmediğinde yol alınamıyor. Ama 4 yılı dolu dolu geçiren bizler önemli kazanımlar da elde ettik. Artık anıt sürecine başlanacak önümüzdeki ayda. Biz unutmadık siz de unutmayın. Önümüzdeki ay geçen yılkine benzer ve daha kitlesel bir anma gerçekleştireceğiz. Daha güçlü geleceğiz” diyerek 4. yıl anmasına katılım çağrısını yineledi.

İlk 3 yılda hiçbir şekilde anma gerçekleştiremedik” diyen Sakinci Coşgun “Ancak bu saatten sonra bir şey kazandığımızı biliyoruz. Ölen 103 insanımızın boşuna ölmediklerini gösterdik” diye vurguda bulundu.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar