10 Ekim anması savaş karşıtı gösteriye dönüştü!

10 Ekim anması savaş karşıtı gösteriye dönüştü!

10 Ekim Ankara Katliamı’nın 4. yılında katliamın gerçekleştiği Ankara Garı önünde yapılan anma, savaş karşıtı bir gösteriye dönüştü.

Rojava’nın işgali harekatıyla çakışan anma, geçen yıllardaki anmalardan daha kitleseldi. Katliamda yaralananlar, ölümsüzleşenlerin aileleri, sendika ve meslek örgütlerinin temsilcileri, devrimci-demokrat kamuoyu ve kurumlar bu yıl yapılan anma için sabah saat 08:00’den itibaren Ulus Metro durağında toplanmaya başladı. Geçen yıllardan çıkarılan deneyimle (sendika ve meslek örgütü temsilcilerini önden alıp barikatı kapatmaları!) erken saatlerde toplanan kitle, aynı zamanda Gar önüne alınacaklara sınır konulması sözkonusu olursa dövüşmeye de hazır bir kitleydi.

Anma saati yaklaşınca polis kitleyi oluşturduğu barikattan içeri almaya başladı. Ankara’da sık sık gözaltına alınan kimi devrimci-demokrat kişileri ve HDP üyelerini içeri almama ve önlüklere-pankartlara müdahale etme tutumuna karşı kitle tepki gösterince bu dayatmasında ısrar etmedi.

4 yıl sonra ilk defa kortej oluşturarak katliam alanına yürüyebilen kitle, tertip komitesinin de uyarılarına rağmen savaşa karşı sloganları sık sık haykırdı. “Savaşa hayır barış hemen şimdi!”, “Anaların öfkesi katilleri boğacak!” ve “Faşizme karşı omuz omuza!” sloganları eşliğinde yürüyüşe geçen kitle Ankara Gar’ı önüne doğru hareket etti. Bu sırada yakınlarını kaybeden bir grup aile “10 Ekim’in hesabını soracağı! Pankartı ve “Katil devlet hesap verecek!”, “Katil IŞİD işbirlikçi AKP!” sloganıyla alana girmek üzereyken polis tarafından engellendi. Alana giren kitle de bu engellemeye karşı geri dönerek tutum aldı. Yaşanan kısa gerilimden sonra engellenen kitle de alana girdi. Alandan sık sık “Katil devlet hesap verecek!” sloganları haykırıldı. Kitle gerek polisin gerekse tertip komitesinin belirlenen sloganlar dışına çıkılmaması yönündeki uyarılarını dikkate almadı, savaş karşıtı sloganların ve 10 Ekim Katliamı’nın anlamını ifade eden sloganların meşruluğunu ifade ederek, devam ettirdi.

Anmaya, HDP Eş Başkanı Sezai Temelli, HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, HDP Milletvekilleri Serpil Kemalbay, Filiz Kerestecioğlu, Murat Çepni, Oya Ersoy ve CHP Milletvekilleri Mahmut Tanal, Veli Ağbaba, Özgür Özel, Gamze Taşcıer  ile Mahmut Tanal da katıldı.

Anmaya katılan siyasi parti temsilcileri ve milletvekillerinin isimleri okunurken kitle Rojava’nın işgali tezkeresini onaylayan CHP milletvekillerini yuhaladı. CHP’nin işgal tezkeresini onaylayarak 10 Ekim’de kanları dökülen 103 insana ihanet ettiğini, onların anıldığı bu alana gelemeyeceği belirtildi. “Bu insanlar barış için öldü savaş çığırtkanlığı yapanlar buraya gelemez, böyle bir ikiyüzlülük olmaz! Onların kanına itiraz ettiniz!” diyen kitle uzun süre yatıştırılamadı. CHP’lilere dönük tepki uzun süre devam etti. CHP’lilerin “Siz de AKP gibisiniz. Onlar da bize böyle davranıyor, siz de” gibi bir benzerlik kurarak, tepki gösterenleri faşistlikle itham edince tepkiler arttı. Bu gerilim içinde bir Alınteri okuru CHP milletvekillerinden birinin korumalarının saldırısına uğradı, gözaltına alınmaya çalışıldı. Kitle tepki gösterince korumlar geri çekildi. Alınteri okurları ve alandaki devrimci-demokratlar CHP’nin savaş tezkeresini onaylamasını alanda teşhir etmeye devam ettiler.

Meslek örgütleri adına konuşan TMMOB Başkanı Emin Koramaz, “Acımız öfkemiz her geçen gün büyüyor. Yüreklerimizde insan sevgisi dillerimizde barış türküleriyle bu meydanı doldurmuştuk. Ancak barış talebimizi kana buladılar. Bizler savaş çığırtkanlıklarına karşı barıştan yana olmaya devam edeceğiz” dedi.

Koramaz’ın konuşmasından sonra katliamda ölümsüzleşen Güney Doğan’ın babası Mustafa Doğan, katliamın gerçekleştiği tarihte Başbakan olan Ahmet Davutoğlu’nun “7 Haziran- 1 Kasım arası en kritik dönemlerden biri. Terörle mücadele defterleri açılırsa birçok insan, insan yüzüne çıkamaz” sözlerine gönderme yapıp, “Benim oğlumun hesabını kim verecek Davutoğlu”, “Katliamın hesabını ver Davutoğlu” diye feryat etti.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar