10 Ekim Katliamı duruşmasında müştekiye ceza!

10 Ekim Katliamı duruşmasında müştekiye ceza!

10 Ekim Katliamı’nın gerçek faillerini yargılamayanlar bu gerçeği dile getirip, sistemin diktatörlüğüne işaret eden müştekilerden Çağlayan Bozacı’ya “Cumhurbaşkanına hakaretten” ceza verdiler!

10 Ekim Ankara Katliamı’nda rolleri olduğu resmî belgelerle de kanıtlanmış devlet görevlileri hakkında tek bir işlem yapılmazken, bu gerçeği katliamın karar duruşmasında dile getirerek, tepkisini ifade eden müştekilerden Çağlayan Bozacı’ya “cumhurbaşkanına hakaret ettiği” gerekçesiyle ceza verildi.

Katliamda babası Turan Bozacı’yı kaybeden Çağlayan Bozacı’ya savunmasında Erdoğan’a ilişkin diktatörlük tanımlarını kullanması gerekçe gösterilerek, 1 yıl hapis cezası verildi. Ceza, tutum ve davranışları sebebiyle 11 ay 20 güne düşürüldü.

10 Ekim Katliamı’nın karar duruşmasında Çağlayan Bozacı, mahkeme heyetine tepki göstermiş, kamu görevlilerinin yargılanmamasını eleştirmişti. Bu sırada, Erdoğan’a yönelik diktatörlük eleştirileri yöneltmişti.

Bu sözleri nedeniyle yargılanan Bozacı’ya, Ankara Batı 5. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, Erdoğan’a yönelik sözleri nedeniyle 1 yıl hapis cezası verildi.

Avukatları yaptıkları savunmada, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik sözlerin hiçbir demokrasi ilkesini ihlal etmediğini ifade etti. Bu sözlerin düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini belirten avukatlar, bu konuda Anayasa Mahkemesinin kararlarını da sunmalarına karşın Bozacı’ya ceza verildi. İstinaf yolu açık olan 11 ay 20 günlük cezanın ise ertelemesi bulunmuyor.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar