10 Ekim Katliamı’nda oğlunu kaybeden babaya ‘hakaret’ cezası

10 Ekim Katliamı’nda oğlunu kaybeden babaya ‘hakaret’ cezası

10 Ekim Katliamı’nda yaşamını yitiren Güney Doğan’ın babası Mustafa Doğan’a “Cumhurbaşkanı’na hakaret” davasında10 ay hapis cezası verildi

10 Ekim Ankara Gar Katliamı’nda yaşamını yitiren Güney Doğan’ın babası Mustafa Doğan hakkında açılan “Cumhurbaşkanı’na hakaret” davasının ilk duruşmasında baba Doğan’a 10 ay hapis cezası verildi.

Kimlik tespitinin ardından söz alan baba Doğan, olayın üzerinden zaman geçtiğini ve hatırlamadığını belirterek, daha önce verdiği beyanın okunmasını istedi.

Soruşturma aşamasında 11 Eylül 2018 tarihinde verdiği beyan okunması ardından baba Doğan, “Orada öyle bir söz söyleyip, söylemediğimi hatırlamıyorum. Ben olayda oğlunu kaybetmiş üzüntülü bir baba olarak duruşma çıkışındaki haleti ruhiyemin dikkate alınmasını talep ediyorum. Suçsuzum, beraatımı istiyorum” dedi.

Mahkeme heyeti sonrasında Doğan’ın duruşmaya getirdiği tanık Mustafa Özdağ’ı dinledi. Mustafa Özdağ da ifadesinde olay günü duruşmadan baba Doğan ile birlikte çıktığını belirtti. Doğan’ın evladını kaybetmenin acısıyla ve adaletin yerini bulmamasının üzüntüsü içerisinde olduğunu aktaran Özdağ, “Bu sırada neler söylendiğini duymadım. Ama Mustafa’nın üzüntü ve gerginliğe daha fazla dayanamayıp, bayıldığını gördüm. Tedavi için ambulans getirdik” diye belirtti.

Söz alan Doğan’ın avukatı Atiye Arıkan da tanık ve sanık beyanlarına katıldığını belirterek, “Atılı suçun unsurları oluşmamıştır. Sunmuş olduğumuz emsal kararlarda da görüldüğü üzere sözler söylenmiş olsa dahi, eleştiri mahiyetinde olup, siyasilerin katlanması gerekir. Cumhurbaşkanı makamına yönelik bir söz, söz konusu değildir. Sanığın beraatını istiyorum” diye savunma yaptı.

Mahkemenin kararı ise şöyle: “Sanığın Cumhurbaşkanı’na hakaret suçunu işlediğinin sabit görüldüğünden eylemine uyan TCK 299/1 maddesi uyarınca sanığın kişiliği, suçun işlenişi şekli, ısrarı, sebebi ve kullanılan sözlerin ağırlığı, kastın yoğunluğu nazara alınarak 1 yıl hapis cezası ile cezalandırılmasına, sanığın samimi savunmaları, nedameti lehine değerlendirilerek cezasının 6’da 1 oranında indirilmesiyle cezanın 10 aya düşürülmesine ve hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar olunur.”

 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar