10 Ekim Katliamı’nın 59. ayı…

10 Ekim Katliamı’nın 59. ayı…

10 Ekim Katliamı’nın 59. ayında Ankara Garı önünde yapılan anmada, katliamın 5. yılına 1 ay kaldığı hatırlatılarak gerçekleştirilecek anmaya ve 21 Eylül’de görülecek 10 Ekim dava duruşmasına katılım çağrısı yapıldı

Ankara Gar önünde katliamın 59. ayında yapılan anmada konuşan 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği (10 Ekim-Der) Başkanı Mehtap Sakinci Coşgun,  Katliamın üzerinden 5 yıl geçmesine 1 ay kaldığını hatırlatarak “Bu meydanda anma yapmamıza hiçbir güç engel olamadı, olamayacak” dedi.

Cosgun, acılarının hala taze olduğunu, katliamda yaşamını yitirenler için yapılacak anıtın bir an önce yapılması gerektiğini yineledi. Katliamın “firari” sanıklarının yargılandığı davanın duruşmasının 21 Eylül’de yapılacağını da hatırlatarak, “21 Eylül’de görülecek dava duruşmasında olacağız. Gerçek adalet talebimizi karşılasın ya da karşılamasın orada olacağız. 10 Ekim Ankara Katliamı Cumhuriyet tarihine kara bir leke gibi düştü, kimse bunu unutmasın” diye belirtti.

Coşkun konuşmasına katliamın ardından bir hesaplaşma süreci işlemediğini vurgulayarak “İnsanlar katledildi. Sorumlular tek tek yargılanmalı. Bu katliam göz göre göre Ankara’nın merkezinde gerçekleşti. Bunu unutup yaşamımıza devam etmemizi kimse beklemesin. Yitirdiğimiz insanlar büyüyemedi, çocuklarımız babasız annesiz kaldı, öfkemiz devam ediyor ve bitmeyecek. 10 Ekim Ankara Garı sadece bizim değil kimsenin unutmaması gereken bir katliam, bu böyle bilinsin. 5’inci yılda kavgamızı, öfkemizi en çok da barışa olan talebimizi yanımızda getirerek burada olalım” diyerek çağrıda bulundu.

Anma, “10 Ekim’i unutma unutturma!”, “Karanlığa teslim olmayacağız!”, “Gün gelecek, devran dönecek, katiller halka hesap verecek!” sloganlarıyla son buldu.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar