10 Ekim’de ölümsüzleşenler Karşıyaka Mezarlığı’nda anıldı

10 Ekim’de ölümsüzleşenler Karşıyaka Mezarlığı’nda anıldı

10 Ekim Ankara Gar Katliamı’nın 4. yıldönümünde Karşıyaka Mezarlığı’nda bulunan İdil Güney, Korkmaz Tedik, Ali Kitapçı, Uygar Coşgun ve Sevgi Öztekin’in mezarları başında anmalar yapıldı

10 Ekim Ankara Gar Katliamı’nın 4. yıldönümü anma etkinlikleri, ölümsüzleşenlerin mezar ziyaretleriyle başladı. Katliamın 4. yıldönümü için bugün Ankara Karşıyaka Mezarlığı’nda bir araya gelen katliamda ölümsüzleşenlerin aileleri, HDP milletvekilleri, sendika ve meslek örgütü temsilcileriyle çok sayıda devrimci-demokrat kurum, İdil Güney, Korkmaz Tedik, Ali Kitapçı, Uygar Coşgun ve Sevgi Öztekin’in mezarları başında yapılan anmalarla ölümsüzleşen 103 kişiyi selamladı.

Mezar ziyaretleri başlamadan önce Karşıyaka Mezarlığı’na gelen kitle saygı duruşunda bulundu. Burada konuşmalar yapıldı.  Ortak basın metnini TMMOB’dan Özgür Topçu okudu.

‘İktidarını korumak için toplumu kaos ve şiddet sarmalına götürenleri asla unutmayacağız’

Topçu, 2015 yılında Türkiye’de yaşanılan siyasi ve toplumsal olayları anımsatarak, “Suriye ve Ortadoğu’daki gelişmelerle birlikte, ülkemizdeki şiddetin tırmandırıldığı bir dönemde bir takım karanlık güçler harekete geçti. 7 Haziran seçiminin hemen öncesinde, 5 Haziran Diyarbakır’da düzenlenen HDP seçim mitingine yapılan saldırılar sonucunda 5 yurttaşımız hayatını kaybederken, 400’ün üzerinde yurttaşımızda yaralanmıştır” dedi.

Topçu konuşmasına; “Devletin ihmali olduğu ve gerekli tedbirleri almadığı aşikardır. Bu tutuma mahkeme süreçlerinde de tanıklık ettik. Devletin onca ihmali olduğu ve mahkeme tutanaklarına da yansıdığı halde hiçbir kamu görevlisinin yargı önüne çıkartılmaması manidardır. Bilinmelidir ki; insanlığa karşı işlenen bu suçların faillerini gizleyenler, bu suçların ortağıdır. İktidarını korumak için toplumu kaos ve şiddet sarmalına götürenleri asla unutmayacağız. Kardeşlerimizin hayatlarından, bizlerin acılarından oy devşirenleri asla affetmeyeceğiz” diyerek son verdi.

‘Bin 48 ay geçse de barış demeye devam edeceğiz’

Aileler adına söz alan 10 Ekim-Der yöneticisi İhsan Seyhan  “10 Ekim üzerinden 48 ay geçti. Buraya gelince buruk bir hüzün hissediyoruz. 48 aydır halen çocuklarımızın olacağı anıtın önüne karanfil bırakıyoruz. Halen acılarımız devam ediyor. Ülkenin her yerinde anma yapıyoruz bu 4 yıllık süreçte evlerinden çıkmayan binlerce aile var. Kamuoyunun duyarsızlığını yargı sistemini biliyoruz ve diyoruz ki, biz katileri tanıyoruz, barış söyleminden vazgeçmeyeceğiz. Kaybettiğimiz 103 arkadaşımızın aileleri olarak dayanışma içerisindeyiz. Bin 48 ay geçse de barış demeye devam edeceğiz ve barış söylemini büyüteceğiz. 4 yıl oldu o ateş halan yanıyor, ülkenin her yerinde anma yapıyoruz. Üzerimize oturmuş olan kirli toprağa karşı meydanlarda olacağız” dedi.

Seyhan’in konuşmasının ardından ölümsüzleşenlerin fotoğrafının olduğu 10 Ekim Barış Ve Dayanışma Derneği imzalı pankart ve sloganlarla yürüyüşe geçen kitle, ilk önce İdil Güney ve Korkmaz Tedik’in mezarına gitti. Burada mezarlara karanfiller bırakıldı.  Saygı duruşu ve konuşmalar yapıldı.

Katletmekle bitiremezler!

Buradan Ali Kitapçı’nın mezarının bulunduğu yere, yine sloganlar eşliğinde yürüyüş yapılarak geçildi.  Ali Kitapçı’nın mezarı başında konuşan yoldaşı şunları belirtti:

4 yıl önce barış isteyen yoldaşlarımız devlet işbirliğiyle katledildi. 103 yoldaşımız katledildi. Ali yoldaşımız katledildi. Ankara’nın ‘İsmail Abisi’ İsmail Kızılçay katledildi. Serdar Ben katledildi. Sandılar ki Ali Kitapçı’yı katletmekle Devrimci Anarşistler bitirecekler. Sandılar ki İsmail Kızılçay’ı, Serdar Ben’i katletmekle İnşaat-İş Sendikası ve inşaat işçilerinin mücadelesini katledip, bitirecekler; ama İnşaat-İş Sendikası’nı da inşaat isçilerinin mücadelesini de bitiremediler, bitiremeyecekler. İnşaat işçileri hem burada hem de dünyanın her yerinde mücadele etmeye devam ediyor. Devrimci Anarşistler de her yerde mücadele etmeye, katil devlet zihniyetine karşı mücadeleyi büyütmeye devam edecek.

Ardından kısa bir konuşma da Emel Kitapçı yaptı.

‘Mücadele bizim azmimiz, adalet ve barış talebimizle şekillendi’

Daha sonra Uygur Coşkun’un mezarına geçildi. Uygur Coşgun’un mezarı başında sloganları küçük oğlu attırdı.

Uygur Coşgun’un eşi ve aynı zamanda 10 Ekim Derneği başkanı Av. Mehtap Sakinci Coşgun burada yaptığı konuşmada şunları söyledi:

Burada akrabalarım yok sizler varsınız. Oğlum Sarp ilkokula başladı. 3 haftadır kullandığı ilk kalemini babasına bırakacak. Acılarımızla gündem olmak istemedik, ‘mağdur aile’ kavramını kullansınlar istemedik. Sarp bugün buraya, kendi küçük dünyasında mücadele veriyorsa 4 yıldır, şunu göstermek istiyor ki, biz yaşamaya nefes almaya devam ediyoruz. Asla ölümü kutsayan tarafta olmayacağız. Bugün 103 insanı anarken, barışın önemli olduğunu vurgulamak için buradayız. Mücadele bizim azmimiz, adalet ve barış talebimizle şekillendi. Çocuklarımıza bildiğimiz şeyi öğreteceğiz. Biz kötülük bilmiyoruz, barıştan başka dil tanımıyoruz. Bedel ödeyenler olarak biz hep kazananlar olacağız.

10 Ekim anmasına çağrı yapıldı

Buradan Sevgi Öztekin’in mezarına geçildi.

Sloganlar atıldıktan sonra Ankara’da yapılacak diğer etkinliklerin ve 10 Ekim Gar önü çağrısı yapıldıktan sonra Karşıyaka Mezarlığı’nda yapılan anma sona erdi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar