Chinatool Otomotiv’de işçi kıyımı ve direniş!

Chinatool Otomotiv’de işçi kıyımı ve direniş!

Petrol İş’in 2 yıldır örgütlenme çalışması yaptığı ve ısrarla petro-kimya işkolunda olmayıp, metal işkolunda olduğu söylenen Chinatool Otomotiv’de süreç mahkemedeyken, bu sefer de 5 işçi işten çıkarıldı.

Petro-kimya işkolunda olduğu kabul edilmeyip, metal işkolunda gösterilerek işçilerin sendika seçme hakkı gasbedilmek istenen Gebze Plastikçiler Organize Sanayi’de bulunan Chinatool Otomotiv’de (CT Automotive) bu engelin aşılması için açılan dava sürerken patron bu sefer de sendikal örgütlenmenin altını boşaltmak için beş işçinin işine son verdi!

Gepostet von Onur Atik am Mittwoch, 3. April 2019

Yarısından çoğu kadın, 250 işçinin çalıştığı fabrikada Petrol-İş 2 yıldır örgütlenme çalışması yürütüyordu. Arabaların plastik aksamlarının üretildiği fabrika petro-kimya işkoluna girdiği halde patron fabrikaya Türk Metal’i getirmek için ısrarla metal işkolunda olduğunu belirtiyor ve resmi kayıtlarda da öyle geçiyordu. Oysaki aynı üretimin yapıldığı Mecaplas, petro-kimya işkolunda görünüyor.

Petrol-İş’in bakanlığa yaptığı itiraza da “metal işkolunda olduğu” yanıtı verilince Petrol-İş süreci mahkemeye taşımıştı. Dava devam ederken bu sefer de sendikal örgütlenmenin altını boşaltmak için işçi kıyımına gidildi.

Bu saldırıya karşı atılan işçiler, Petrol-İş Gebze Şube yöneticileri ve Flormar işçileri fabrika önüne giderek basın açıklaması yaptıktan sonra direniş pankartı astılar. “Örgütlüyüz, güçlüyüz, kazanacağız! CT Automotive işçileri-Gebze Petrol-İş Şubesi” pankartının fabrika duvarına asıldığı eylemde, “Sendika hakkımız engellenemez!”, “Atılan işçiler geri alınsın!”, “Direne, direne kazanacağız!”, “İşçiyiz, haklıyız kazanacağız!”, “Sendika haktır engellenemez!” sloganları haykırıldı.

Vardiya çıkışına denk gelen eylemde işçiler, fabrikadan çıkan işçileri eyleme katılmaya davet ettiler.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar