HDP il binası önünde vahşi polis saldırısı

HDP il binası önünde vahşi polis saldırısı

Polis, HDP milletvekilleri ve halktan insanların olduğu bir gruba HDP Diyarbakır İl Binası önünde vahşice saldırdı, saldırı sırasında yaralanan milletvekilleri Gülistan Kılıç Koçyiğit ve Semra Güzel, ambulansla hastaneye kaldırıldı

Diyarbakır, Van, Mardin BB’lerinin kayyımla gasbedilmesine karşı tepkiler devam ediyor. Diyarbakır’da, Van ve Mardin’de yapılmak istenen basın açıklamalarından sonra polis saldırısı defalarca devam etti. Saldırılara rağmen halk geri adım atmıyor.

Diyarbakır’da HDP il binasını ablukaya alıp, giriş-çıkışlara izin vermeyen polise karşı HDP Milletvekili ve DTK Eşbaşkanı Leyla Güven ile HDP Milletvekili Semra Güzel polis ablukası altında oturma eylemi başlatmıştı. HDP milletvekilleri Berdan Öztürk, HDK Eş Sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit, Remziye Tosun ve Feleknas Uca ile Diyarbakırlı emekçiler de aynı yerde oturmak istedi.

Bina önünde oturarak bekleyen küçük gruba bir süre sonra polis vahşice saldırdı. Kalkanlarla grubu itekleyen polis daha sonra saldırısını şiddetlendirdi. Bu sırada milletvekilleri yere düştükleri halde coplarla saldırmaya devam etti.

Saldırı sırasında yaralanan Gülistan Kılıç Koçyiğit ve Semra Güzel, ambulansla hastaneye kaldırıldı.

HDP il binasının kapısını kapatan polisler, giriş ve çıkışlara izin vermiyor.

HDP Twitter adresinden paylaştığı videoda, “Diyarbakır İl binamızın önünde milletvekillerimize yapılan saldırı alenen cinayet girişimidir. Bu saldırıyı yapanlar, emrini verenler suç işliyor. Bu barbarlığı, vandallığı, cinayet girişimini derhal durdurun” diye belirtti.

4 kişi gözaltına alındı

Öte yandan Yenişehir ilçesi Ofis semtinde gösterilere katıldığı belirtilen Fesih Balbay, Yaşar Akboğa, Veli Eren ve Berfin Can’ın gözaltına alındığı belirtildi. Gözaltı sırasında polislerin, hakaretler ederek 4 kişiyi darp ettiği kaydedildi.

Polis araçlarına bindirilen 4 kişinin Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü belirtildi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar