2 milyon işçi ücretsiz izne çıkarıldı!

2 milyon işçi ücretsiz izne çıkarıldı!

Bir ayda yaklaşık 200 bin işçi aylık 1168 TL anlamına gelen ücretsiz izne gönderildi. Ücretsiz izne çıkarılan işçi sayısı 2 milyona dayandı.

İşsiz sayısını düşük göstererek hem toplumsal hem de piyasa dengeleri açısından hokkabazlık yapmak amacıyla devreye sokulan ücretsiz izin uygulamasına 1 ayda 200 bin işçi eklendi, bu süreçte aylık 1168 TL’ye mahkum olmak anlamına gelen ücretsiz izin uygulaması 2 milyon işçiyi kapsayacak bir düzeye sıçradı. Patronların sözümona işten çıkarmanın yasaklanması anlamına gelen bu uygulamayı taktıklarıysa yok. Özellikle sendikalaşan işçileri “yüz kızartıcı suç” anlamına gelen ve tazminat hakkını da işsizlik maaşını da gasbetmeyi kapsayan 29. Maddeden işten atmaya devam ediyor.

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre, Türkiye İş Kurumu’nun (İŞKUR) haziran ve temmuz verilerine göre, temmuzda 401 bin 645 işçi işsizlik maaşı aldı. Bu işçilere 494,6 milyon lira ödeme yapıldı.

Bir önceki ay işsizlik maaşı alan işçi sayısı 464 bin 930’du. İşsizlik maaşı alan işçi sayısı düştü. Bunda bazı durumlar hariç işten çıkarmanın yasaklanması etkili oldu.

Gider, gelirin üç katı

Kısa çalışma ödeneğinden yararlanan işçi sayısı bir önceki aya göre 2,4 milyondan 1,7 milyona düştü. İşçilere kısa çalışma kapsamında temmuzda 2,5 milyar lira ödeme yapıldı.

Patronları tarafından ücretsiz izne çıkarılan işçilere ayda 1168 lira “nakdi ücret desteği” veriliyor. Bu kapsamda nisan-haziran döneminde 1 milyon 705 bin 147 işçi işvereni tarafından ücretsiz izne çıkarılmıştı.

Nisan-temmuz döneminde bu sayı 1 milyon 901 bin 212’ye çıktı. Bu da sadece bir ayda yaklaşık 200 bin işçinin ücretsiz izne çıkarıldığı anlamına geliyor. Bu işçiler aylık bin 168 lira ile geçinmek zorunda kalacak. İŞKUR verilerine göre ücretsiz izne çıkarılan 1,9 milyon işçiye 3,6 milyar lira ödeme yapıldı.

İşsizlik sigortası fonu temmuzda bir önceki aya göre, 114,6 milyar liradan 111,2 milyar liraya geriledi.

Salgın öncesinde fonda biriken para 130 milyar liranın üzerindeydi. Fonun temmuzda toplam gelirleri 2,5 milyar lira giderleri ise 7,4 milyar lira oldu. Fonun yüzde 14,16’sı mevduat, yüzde 85,84’ü ise tahvil olarak tutuluyor. Fon kaynaklarının önemli bir bölümü yine işverenlere gidiyor. Teşvik ve destek ödemeleri kapsamında ocak-temmuz döneminde fondan 10,4 milyar lira patronlara gitti.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar