2019’da en az 474 kadın katledildi!

2019’da en az 474 kadın katledildi!

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu 2019 yılında en az 474 kadının katledildiğini açıkladı.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun açıkladığı 2019 raporuna göre erkekler bu yıl en az 474 kadını öldürdü. Aralık ayında en az 42 kadının öldürüldüğü belirtilen raporda çocuk istismarı ve cinsel şiddetin devam ettiği vurgulandı. Kadın cinayetlerinin yıllara göre artış gösterdiği ifade edilen raporda, İstanbul Sözleşmesi ve 6284 Sayılı Yasa’nın uygulanması için kadınların gösterdiği çabanın devlet kurumlarınca gösterilmediği belirtildi. Bu yasaların uygulanmasının cinayetler üzerinde caydırıcı etkisi olacağı kaydedilen raporda “Kadınların evde, yol kenarında, denizde, dere kenarında şüpheli bir şekilde ölü bulunduğu durumlarla çokça karşılaştık. Yangın veya intihar süsü verilmiş kadın cinayetleri oldu. Koruma altında ve boşanma davası çıkışında kadınlar öldürüldü. Koruma kararı istediği halde verilmediği için kadınlar erkek şiddetiyle öldürüldü veya yaralandı. Ayrılma veya boşanma isteği bahane gösterilerek kadınlar öldürüldü. Evlenme teklifini kabul etmediği gerekçesiyle kadınlar öldürüldü. Şiddetten kaçarak sığınma evinde yaşayan kadın öldürüldü. Tüm dünyaya dalga dalga yayılan erkek şiddetine karşı ortaya çıkan Las Tesis performansına polis şiddetle müdahale etti, gözaltı yaptı” denildi.

2019 ve Aralık ayında yaşanan kadın cinayetlerini, kadına dönük şiddet ve cinsel saldırganlığı, çocuk istismarını irdeleyen raporda aynı zamanda 2019 yılında kadınlar açısından önemli gelişmelere yer verilerek, kadın hareketinin nasıl bir süreç yaşadığı ve neler yaptığı anlatıldı.

2019 yılında işlenen kadın cinayetlerinin 115’inin şüpheli ölüm olarak kaydedildiği, 218 kadının neden öldürüldüğününse tespit edilemediği ifade edildi. Kadınlardan 27’sinin ekonomik bahaneyle, 114’ünün boşanmak istemesi, barışma isteğini reddetmesi, arkadaşlık isteğini reddetmesi gibi kendi hayatına dair karar almak isterken öldürüldüğü vurgulandı.

Kadınların kim tarafından, neden öldürüldüğü tespit edilmedikçe; adil yargılama yapılmayıp şüpheli, sanık ve katiller caydırıcı cezalar almadıkça, önleyici tedbirler uygulanmadıkça şiddet boyut değiştirerek sürmeye devam ediyor” vurgusu yapılan raporda Aralık ayında meydana gelen kadın cinayetlerine ilişkin şu bilgiler verildi:

Aralık ayında öldürülen 42 kadının 20’si kim tarafından öldürüldüğü tespit edilemedi, 11’u evli oldukları erkek, 2’si birlikte olduğu erkek, 1’i eskiden birlikte olduğu erkek, 1’i akrabası, 2’si tanıdığı kişiler, 1’i babası, 2’si oğlu, 2’si de tanımadığı kişiler tarafından öldürülmüştür.

 

Bu ay kadınların 12’si ateşli silahlarla, 6’sı kesici aletle, 2’si boğularak, 3’ü yüksekten düşerek, 6’sı darp edilerek öldürüldü. Ve ne yazık ki 13’ünün nasıl öldürüldüğü tespit edilememiştir.

 

Aralık ayında kadınların 27’si evinde, 5’i sokak ortasında, 1’i arazide, 1’i işyerinde, 2’si otelde öldürülmüştür. Öldürülen kadınların 2’si cansız bedenleri göl veya deniz gibi suda bulundu. 4 kadının nerede öldürüldüğü tespit edilememiştir.

Raporda 2019’da katledilen kadınlara dair şu bilgiler aktarıldı:

2019 yılında öldürülen 474 kadının 152’sinin kim tarafından öldürüldüğü tespit edilemedi, 134’ü evli oldukları erkek, 25’i eskiden evli olduğu erkek, 51’i birlikte olduğu erkek, 8’i eskiden birlikte olduğu erkek, 29’u  amcası, eniştesi, evli olduğu erkeğin babası, kardeşinin evli olduğu erkek gibi akrabalık ilişkileriyle bağlı olduğu kişiler, 19’u tanıdık, 15’i babası, 13’ü kardeşi, 25’i oğlu, komşusu, çocuğuyla aynı okulda veli olan kişi gibi tanıdığı kişiler, 3’ü de tanımadığı kişiler tarafından öldürülmüştür.

 

2019 yılında kadınlar en çok ateşli silahlarla öldürüldü

 

185’i ateşli silahlarla, 101’i kesici aletle, 29’u boğularak, 6’sı kimyasal ilaç, 27’si darp edilerek, 6’sı yakılarak, 19’u yüksekten düşerek öldürüldü. Ve ne yazık ki 101’inin nasıl öldürüldüğü tespit edilememiştir.

 

2019 yılında kadınlar çoğunlukla evlerinde öldürüldü

 

Kadınların 292’si evinde, 52’si sokak ortasında, 9’u arabada, 3’ü dükkanda, 2’si eğlence mekanında, 2’si hastanede, 6’sı işyerinde, 1’i kafede, 1’i okulda, 5’i otelde, 5’i parkta, 1’i ise diğer bir kamusal alanda öldürülmüştür. Öldürülen kadınların 31’i göl, gölet, sulama kanalı, nehir, çay, dere, dere kenarı, deniz kenarı, sahil gibi su ve kenarı alanlarda öldürüldü veya cansız bedenleri bulundu. 32’si ise ormanlık alan, orman, mera, piknik alanı, bahçe, tarla gibi arazi alanlarında öldürüldü veya ölü bulundu. 3 kadın da ahır, metruk bina gibi ıssız yerlerde öldürüldü veya ölü bulundu. 29 kadının nerede öldürüldüğü tespit edilememiştir.

 

2019 yılında öldürülen kadınların çalışma durumu hala tespit edilemiyor

 

Kadınların çalışma durumlarını tespit etmek ise çok zor. Önemli olan bu verinin de basın mensupları tarafından dikkate alınması gerektiğini düşünüyoruz. Ulaşılabilen veriye göre kadınların 60’ı bir işyerinde çalışıyor, 20’si çalışmıyor ve 394 kadının çalışma durumu bilinememektedir.

Raporun tamamını şu linkte bulabilirsiniz


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar