Boğaziçi’nde bugün…

Boğaziçi’nde bugün…

Af Örgütü gözaltılara karşı imza kampanyası başlattı. Diğer yandan, üniversite sitesinde mail krizi yaşandı

Boğaziçi Üniversitesi‘nde yaşanan saldırı ve gözaltılar devam ederken, rektörlük üzerinden üniversitenin mail sistemi üzerinden içinde ‘Bu baskıcı ortam devam ettiği sürece ders verilmesi, araştırma yapılması ve bilimsel ilerleme sağlanması mümkün değildir.’ İfadelerinin geçtiği bir açıklama yayınlandı. Yayınlanan açıklama 10 dakika sonra yapılan ikinci bir açıklamayla‘rektörlük onaylı değildir’ denerek tekzip edildi.

Öte yandan Uluslararası Af Örgütü (UAÖ), Boğaziçi Üniversite’sinin içinden geçtiği baskıcı sürece karşı imza kampanyası başlattı. Af Örgütü, imza kampanyasına dair yaptığı açıklamada ‘Türkiye yetkililerinden gözaltındaki öğrencilerin hepsini derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakılmasını talep ediyoruz’ ifadelerine yer verirken öğrencilerin herhangi bir idari yaptırıma maruz kalmaması ve üniversite öğrenimlerini sürdürebilmesi de ayrıca güvence altına alınması gerektiğini vurguladı.

Uluslararası Af Örgütü kampanya başlattı

Boğaziçi’nde savaş karşıtı öğrencilerin ‘İşgalin, katliamın lokumu olmaz’ protestosuyla başlayan saldırı ve gözaltı sürecine karşı Uluslarası Af Örgütü imza kampanyası başlattı.  İmza kampanyasına dair yapılan açıklamada “Gözaltına alınan öğrencilerin barışçıl muhalefeti, barışçıl toplanma ve ifade özgürlüğü hakları kapsamında korunmaktadır ve hem iç hukuk hem de uluslararası hukukun güvencesi altındadır.” ifadelerine yer verilirken öğrencilerin hepsini derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakılmasını talep edildi.

Açıklamanın tamamı şu şekilde:

 

İstanbul’daki Boğaziçi Üniversitesi’nde okuyan en az 11 öğrenci, 19 Mart’ta üniversite kampüsünde Türkiye’nin Suriye’de Afrin’e yönelik yürüttüğü askeri operasyona karşı barışçıl eylem düzenledikleri için ‘terör örgütü propagandası yapmak’la suçlanarak polis tarafından gözaltına alındı. Öğrenciler hala Beşiktaş ilçesine bağlı Gayrettepe’deki polis merkezinde tutuluyor. Altı öğrenci 22 Mart’ta evlerinden ve öğrenci yurtlarından gözaltına alındı. 23 Mart’ta başka bir öğrenci kampüste gözaltına alındı. 24 Mart’ta gözaltına alınan yedi öğrenciden üçü serbest bırakıldı, ancak 25 Mart’ta üç öğrenci daha gözaltına alındı. 26 Mart’ta, baskın yapıldığı sırada evinde olmayan bir öğrenci polis merkezine gittiğinde, başka diğer üç öğrenci ise kampüste gözaltına alındı. Böylece şu anda gözaltında tutulan öğrencilerin sayısı 11’e ulaştı. Öğrencilerin avukatı Uluslararası Af Örgütü’ne yaptığı açıklamada, öğrencilerin büyük olasılıkla önümüzdeki günlerde polis tarafından sorgulandıktan sonra Savcılığa sevk edileceğini söyledi. Öğrenciler, terörle mücadele yasaları kapsamında yargılanma ve üniversiteden atılma tehlikesi altındalar.

İlk öğrenci gözaltılarına karşı barışçıl eylem yapan ve yedi öğrenciden oluşan başka bir grup ise 22 Mart’ta sekiz saat gözaltında tutuldu. Bu grubun gözaltında cinsel saldırı da dahil olmak üzere kötü muameleye uğradığı ve bir öğrencinin burnunun kırıldığı öne sürüldü.

Aralarında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da bulunduğu bazı hükümet sözcülerinin öğrenciler hakkında alevlendiren ve önyargılı açıklamalarda bulunmasının ve onları ‘terörist öğrenciler’ olarak nitelendirmelerinin ardından gözaltılar gerçekleşmişti.

Gözaltına alınan öğrencilerin Türkiye’nin Suriye’de yürüttüğü askeri operasyona karşı barışçıl muhalefeti, barışçıl toplanma ve ifade özgürlüğü hakları kapsamında korunmaktadır ve hem iç hukuk hem de uluslararası hukukun güvencesi altındadır.

Türkiye yetkililerinden gözaltındaki öğrencilerin hepsini derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakılmasını talep ediyoruz. Öğrencilerin herhangi bir idari yaptırıma maruz kalmaması ve üniversite öğrenimlerini sürdürebilmesi de ayrıca güvence altına alınmalıdır. 22 Mart’ta kısa bir süre gözaltında tutulan yedi öğrencinin gözaltında tutuldukları sırada kötü muameleye uğradıklarına dair iddiaların tümü, bağımsız ve tarafsız bir şekilde hızlıca soruşturulmalı ve hala gözaltında tutulan öğrencilerin işkence ve kötü muameleye karşı korunması da güvence altına alınmalıdır.

EK BİLGİ

23 Mart’ta Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu terörist öğrencileri kamera çekimlerinden bulup, çıkarıp, onlara da gereğini yapacağız. Bu üniversitelerimizdeki hocalarımızın da çok daha dikkatli olması gerekir. Eğer bu üniversitelerimizdeki hocalarımızın bu öğrencilerle iltisakı olduğunu belirlediğimiz anda onlarla ilgili de gereğini yaparız” demişti. 24 Mart’ta bir kez daha gözaltına alınan öğrencilerle ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “O komünist öğrencilere, terörist vatan hainlerine üniversitede okuma hakkı vermeyeceğiz” ifadelerini kullanmıştı.

İfade özgürlüğü hakkı, Türkiye’nin imzaladığı Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 10. maddesinin yanı sıra Birleşmiş Milletler Kişisel ve Siyasal Haklar Uluslararası Sözleşmesinin 19. Maddesi ile güvence altındadır. Uluslararası insan hakları hukuku ifade özgürlüğüne yönelik belirli sınırlandırmalara izin verse de, bu sınırlandırmalar üç bölümden oluşan sıkı bir testten geçmelidir: Sınırlamalar yasalarda yer almalı; ulusal güvenlik, kamu düzeni veya başkalarının haklarına ya da itibarına saygı gösterilmesi gibi özel olarak belirlenmiş amaçlarla sınırlandırılmalı ve izin verilen bu amaçlardan herhangi birine ulaşmak için gerekli ve orantılı olmalıdır.

 

Mail sistemi üzerinden açıklama krizi

 

‘Bu baskıcı ortam devam ettiği sürece ders verilmesi mümkün değildir’

Boğaziçi Üniversitesi’nin üniversitenin çalışanları ve öğrencilerle iletişim kurduğu mail sistemi üzerinden öğrencilere bir açıklama yollandı. Mailin içeriği şu şekildeydi:

“Değerli Boğaziçi Üniversitesi mensupları ve sevgili öğrenciler, 

Son dönemlerde yaşanan olaylar neticesinde üniversitemiz tarihinde ilkleri yaşar olmuş ve yaşananlardan ötürü  yıllardır süre gelen Boğaziçi kimliği ve kültürü ciddi ölçüde zarar görmüştür. 19 Mart 2018 Pazartesi günü üniversite  iradesi dışında gerçekleşen tatsız olayları desteklemediğimiz gibi bu olaylar neticesinde üniversite idaresine müdahale edilmesini de desteklemiyoruz. Öyle ki üniversitemiz temel ilkelerini ve duruşunu yitirmiş olup fikirlerin korku ve endişe ile ifade edildiği bir yapıya evrilmiş ve üniversite organları bu süreçler içerisinde işlev kaybı yaşamıştır.

 

Yaşanan bu kayıplar eşliğinde meydana gelen korku ve panik havasında fikir beyan etmek cesaret göstergesi haline gelmiş olup bu cesareti gösterenlerin de kamuoyu önünde siyasi ve politik hedefler haline getirilmesi üniversitemizi oldukça kaygılandırmıştır.

 

Bu baskıcı ortam devam ettiği sürece ders verilmesi, araştırma yapılması ve bilimsel ilerleme sağlanması mümkün değildir.  Tüm akademisyenleri ve öğrencileri zedelenmiş olan boğaziçi kültürünü tekrar ayaklandırmak için birlik olmaya davet ediyoruz.”

 

‘Az önce atılan maili lütfen dikkate almayınız!’

İlk açıklamadan 10 dakika sonra ise yine aynı sistem üzerinden öğrencilere bir mail daha gönderildi. İkinci mailde, 10 dakika önce gönderilen mailin rektörlük onayı olmadangönderildi belirtildi. “Az önce atılan maili lütfen dikkate almayınız!” başlığıyla yayınlanan açıklamanın tamamı ise şöyle:

 

“Az önce atılan mail rektörlük onayına sunulmadan atılan bir mail olup üniversitemizin düşüncelerini temsil etmemektir. Rektörlük içerisinde meydana gelen bu karışıklığın sizlere yansımasından ötürü özür dileriz.”

 

“İki mesaj da, üniversitemizin herhangi bir birimi tarafından gönderilmemiştir”

 

Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü imzasıyla atılan üçüncü mailde, her iki mailin de üniversitenin herhangi bir birimine ait olmadığı belirtildi. Bahsi geçen üçüncü açıklamanın tamamı ise şöyle:

 

“30 Mart 2018 Cuma günü Boğaziçi Üniversitesi Öğrenci Kayıt İşleri Birimi’nin e-mail sisteminden bir sızma sonucu gönderilen ‘Üniversitemizde Yaşanan Son Olaylar Üzerine ‘ ve ‘Az önce atılan maili lütfen dikkate almayınız!’ başlıklı iki ayrı mesaj, üniversitemizin herhangi bir birimi tarafından gönderilmemiştir. Sistemlerimize yapılan bu saldırının sorumluları hakkında gerekli tespit ve soruşturma işlemleri başlatılmıştır.”


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar