Savaş politikalarında tehlikeli tırmanış!

Savaş politikalarında tehlikeli tırmanış!

Suriye’de günlerdir tırmandırılan gerilim dün gece 33 askerin ölümüyle tehlikeli bir nitelik kazandı

İdlip’te günlerdir tırmandırılan ve “savaş hali” olarak tanımlanıp, beka sorununa bağlanan gerilim, dün gece en az 33 TSK askerinin ölümüyle sonuçlanan tehlikeli bir nitelik kazandı. Cihatçı savaş çetelerinin hamiliği ve tırmandırılan gerilim üzerinden Suriye’den toprak koparmaya çalışan Türkiye, 33 askerin ölümünü de Rusya’yı sıkıştırıp, Suriye rejimine kendi topraklarından “çekilmesi” için baskı uygulamasını sağlamanın aracı olarak kullanıma sürüldü. Asker ölümleri, ABD-NATO ve AB’nin daha net bir tutum alması ya da Türkiye’nin istediği hizaya gelmesi için de çeşitli şantajlar eşliğinde kullanılmaya devam ediyor.

Dünya emperyalist sisteminin Suriye’deki bu kapışma üzerinden mevcut halin daha karmaşık bir nitelik kazanmasına rıza göstermeyip, Esad rejimini baskılayacağı ve İdlip başta olmak üzere ele geçirilen kimi noktaları Türkiye ve bağdaşığı olan cihatçı çetelere bırakacağı hesapları üzerinden oynanan bu tehlikeli oyunda artık ölçünün tümden kaçırıldığı açık.

AB’nin yeni göçmen dalgası ve sınırların açılmasıyla tehdit edilmesi, NATO’ya hava sahasının uçuşa kapatılması çağrılarının yapılıp durması, Rusya’ya Suriye rejiminin kendi topraklarından çekilmesi için baskı yapılmasının “buyurulduğu” açıklamalar birbirini izlerken; Türkiye’nin hangi tehlikeli sularda yüzdüğü Rusya tarafından yapılan açıklamayla netleşti.

Dünya sistemini zorlayarak Suriye’de istediği pozisyonu kazanmaya ya da korumaya çalışan Türkiye’nin tehdit ve şantajları karşısında açıklama yapan Rusya, Türk askerlerinin bulunduğu noktayı kendilerinin bombalamadığını, Suriye devletinin cihatçılara karşı mücadelesinin bir devamı olarak bombalamayı gerçekleştirdiğini belirterek, “Türk askerleri orada olmamalıydı” dedi. Türkiye’nin nasıl bir çılgınlıkla hareket ettiğini de ortaya koyan Rusya açıklaması şöyle:

Suriye İdlip’teki gerilimi azaltma bölgesinde bulunan HTŞ üyesi teröristler, Suriye ordusu mevzilerine yönelik büyük çaplı bir operasyon başlattı ve Suriye ordusu bu saldırıya yanıt verdi. Söz konusu saldırı, teröristlerle bir arada bulunan Türk askerlerinin de vurulmasıyla sonuçlandı. 

 

Rusya Ordusu, yaralanan Türk askerlerine ilişkin gelen bilgi üzerine Suriye Ordusu’nun ateşkes yapması için gerekli adımları attı. Behun yakınlarında gerçekleşen operasyonda Rusya hava kuvvetleri yer almadı. 

 

Türkiye’nin İdlip’teki koordinasyon merkezi ile temas halindeyiz.

 

Türk makamları tarafından verilen bilgiye göre, Türk askerlerinin söz konusu bölgede olmamaları gerekiyordu.

ABD’nin “NATO ülkesi Türkiye müttefikimizdir” demenin ötesine geçmediği (son olarak Türkiye’nin çağrısıyla acil toplantı kararı aldı!), BM ve NATO’nun ateşkes çağrısıyla yetindiği mevcut durumda işgalci ve yayılmacı hayallerle başka bir ülkenin toprağında racon kesen, o ülkenin askeri gücünün çekilmesini buyuran, hava sahasının kapatılmasını isteyen Türkiye’nin tırmandırdığı gerilimin nereye evrileceğini kestirmek zor. Keza şimdiye kadarki pratiği her türlü çılgınlığı yapmaya hazır olduğunu, klasik şantaj ve tehdit politikasının tutmadığı yerde “bakın daha kötüsünü yaparım” demekten ve yapmaktan kaçınmayacağını gösteriyor. Bu çılgınlığın bölge düzeyince ciddi tehlikeleri, genişleyen savaşları tetiklemesiyse uzak bir ihtimal değil!

Tüm burjuva muhalefetin de AKP’li devletin arkasında saf tutmaya hazır beklediği bu koşullarda savaşın yaratacağı ekonomik-siyasi-sosyal yıkımın esas faturasının işçi ve emekçilere ödetileceği ortada. “Beka”, “Esed rejimi”, “teröre karşı mücadele” gibi kavramlarla tarihsel-toplumsal gericilik birikiminin kışkırtılmaya çalışıldığı bu tehlikeli iklimde emekçilere her defasında “bir kurşunun fiyatını biliyor musunuz?” sorusunun sorularak savaş arabasına koşulmalarının buyurulacağı açık.

Fakat tüm bu gerici atmosfere rağmen bizzat emekçilerin “Sahi Suriye’de ne işimiz var bizim?” diye soracağı günler de sanıldığı kadar uzak değil.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar