İnşaat-İş üyeleri gözaltına alındı

İnşaat-İş üyeleri gözaltına alındı

Yapı & Yapı İnşaat’ın merkez binası önünde teşhir eylemi yapan sendika üye ve temsilcileri gözaltına alındı

Yapı & Yapı İnşaat tarafından ücretleri gasp edilen 7 üyesiyle birlikte direnişe geçen İnşaat-İş üye ve temsilcileri, direnişin ikinci gününde polis tarafından gözaltına alındılar

Yapı & Yapı İnşaat’ın Altunizade’deki merkez binası önünde bir saatlik teşhir eylemi yapan sendika üyesi işçiler ve temsilcileri, polisin‘açıklama yapıp, gidin’ çağrısına ‘bir saatlik eylemimizi gerçekleştirmeden hiçbir yere gitmeyeceğimiz’ demesinin ardından hiçbir gerekçe gösterilmeden gözaltına alındılar. İnşaat-İş, yaptığı açıklamada şunları belirtti;

 

Yapı & Yapı İnşaat’ı teşhir eden arkadaşlarımız gözaltına alındı

 

Yapı & Yapı İnşaat tarafından ücretleri gasp edilen üyelerimizle başlattığımız direnişin ikinci gününde, Yapı & Yapı İnşaat’ın Altunizade’deki merkez binası önünde başlattığımız bir saatlik teşhir eylemi esnasında hiçbir gerekçe gösterilmeden polis tarafından gözaltına alındık.

İlk olarak aralarında örgütlenme sekreteri İsmail Şahin Karaduman’la birlikte 4 işçi arkadaşımızla başlayan teşhir eylemimiz, önce polis tarafından “açıklamanızı yapıp, gidin” tehdidiyle engellenmeye çalışılmış, arkadaşlarımızın “bir saatlik eylemimizi gerçekleştirmeden hiçbir yere gitmeyeceğimiz” açıklamasının ardından da arkadaşlarımız ve temsilcimiz hiçbir gerekçe gösterilmeden polis tarafından keyfice ve zorla gözaltına alınmışlardır.

Gözaltı haberiyle birlikte Libadiye’deki direniş önünden Altunizade’ye giderek teşhir eylemini devam ettirmek isteyen örgütlenme sekreterimiz Yunus Özgür ve bir arkadaşımız, arkadaşlarımızın gözaltına alınmasını da içeren teşhir eylemine başlar başlamaz ikinci kez polis tarafından gözaltına alınmışlardır.

Dün, Yapı & Yapı İnşaat direnişine gelen İlçe Emniyet Müdürü’nün direnişle ilgili “sizin yaptığınız hak aramak değil, şov yapıyorsunuz” demesi ve sendikamızın meşruluğuna saldıran bir ifadeyle “bunlarla ne işiniz var?” diyerek tehdit etmesi öyle anlaşılıyor ki Yapı & Yapı İnşaat patronlarına bir cesaret vermektedir. Bir emniyet müdürünün direnişle ilgili sarf ettiği bu sözler, şüphesiz kişisel bir tutum değildir. Bunun bir örneğini de Pamukova da faaliyet gösteren ve patronun işçilerin ücretlerinde iyileştirme yapmadığı gerekçesi ile iş bırakan işçilere polis amirinin ‘sendikaya uymayın’ çağrısıyla duymuş olduk.

Emniyet güçlerinin görevi ne patron ağzıyla konuşmaktır ne de işçilerin haklı ve onurlu direnişlerine patronların duyduğu öfke ile yaklaşmaktır.

Sendika temsilcilerimiz ve işçi arkadaşlarımız derhal serbest bırakılmalıdır. İnşaat işçilerinin dişe diş bir mücadeleyle yarattığı sendikamız meşruluğunu işçilerin gücünden almaktadır. İnşaat patronlarının karşısında da bu meşruluğundan asla taviz vermeyecek, işçi arkadaşlarımızın örgütlü ve sınıf bilinçli duruşuyla hak alma mücadelesini büyütmeye devam edecektir.

Gözaltılar serbest bırakılsın!

Ne tehditler ne de gözaltılar meşru mücadelemizi engelleyemez!

Direne direne kazanacağız!


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar