Sağlık emekçileri hakları için bugün de seslendi!

Sağlık emekçileri hakları için bugün de seslendi!

Sağlık emekçileri ek ödemelerdeki adaletsizlikler, sağlık emekçilerinin sorunları ve talepleriyle ilgili bugün de pek çok ilde birçok hastanede eylemdeydi

Sağlık emekçilerinin ek ödemelerdeki adaletsizlikler, sağlık emekçilerinin sorunları ve talepleriyle ilgili eylemleri devam ediyor. Dün İstanbul ve İzmir’de hastane önlerinde eylemler gerçekleştiren emekçiler bugün de Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Mersin, Manisa, Sivas, Alanya, Antalya ve başka pek çok il ve hastanede gerçekleştirdikleri eylemlerle “Ek ödeme değil, insanca yaşam için temel ücret artışı!” dediler, performans sistemine son verilmesini istediler.

Emekçilerin gerçekleştirdikleri eylemlerden bazıları şöyle:

“‘Hakkınız ödenmez’ diyorlar, kabul etmiyoruz, hakkımız ödenir ve bunun mücadelesini vereceğiz”

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Eş Genel Başkanı Gönül Erden Ankara Şehir Hastanesi önündeki eylemde, “Performans değil temel ücret istiyoruz. Haklarımız için mücadele ediyoruz, mücadeleye devam edeceğiz” dedi.

Sağlık emekçilerinin virüse karşı mücadelenin önemini başından beri farkettiklerini ve buna uygun davrandıklarını, ama alınmayan önlemler nedeniyle kitlesel olarak hastalandıklarını, hayatlarını kaybettiklerini vurgulayan Erden konuşmasına şöyle devam etti:

Virüs bizi öldürmedi, virüs bizi hastalandırmadı. Bizi alınmayan tedbirler, bakanlığın ısrarla uygulamak istemediği tedbirler, yanlış politikalar hasta etti, öldürdü. Hakkınız ödenmez diyorlar, kabul etmiyoruz, hakkımız ödenir, ve biz bunun mücadelesini sürdüreceğiz. Kimseden iyilik de sadaka da istemiyoruz. Biz emeğimizin karşılığını istiyoruz. Yıllardır sömürdükleri her geçen gün sömürüyü derinleştirdikleri emeğimizin karşılığını istiyoruz. Mücadeleye devam edeceğiz.

 

Mart ayında dediler ki ‘Müjde, müjde! 3 ay tavandan 3 ödeme’. Biz bu müjdenin ne demek olduğunu biliyorduk. Bugün bu performans ölçütüyle yaşananlar bizi şaşırtmadı. Çünkü biz yıllardır bu performans adaletsizliğini yaşıyoruz. Ve o balon patladığında o balondan bir kez daha adaletsizlik çıktı, eşitsizlik çıktı, ayrımcılık çıktı. Bizi birbirimize düşman eden, iş barışımızı bozan ekip anlayışımıza zarar veren zihniyet çıktı. Biz bunu kabul etmiyoruz dedik, etmeyeceğiz. Bugün de bir kez daha performans değil, emeğimizin karşılığı olan temel ücret diyoruz. Maaşımıza ve emekliğimize yansıyan temel ücret…

Hacettepe Üniversitesi Hastanesi

Pandemi hastanesi olarak ilan edildikleri için başka hasta kabul edilmemesi nedeniyle döner sermayeden yararlanamayınca gelirleri düşen ve bu süreçte desteklenecekleri söylenmesine rağmen herhangi bir iyileştirmeye gidilmeyen sağlık emekçileri hastane bahçesinde kitlesel katılımın sağlandığı alkışlı protesto eylemi gerçekleştirerek “Sağlıkta adaletsizliği kabul etmiyoruz! İnsanca yaşayacak temel ücret istiyoruz!” dediler.

Dev Sağlık-İş ve SES tarafından gerçekleşen eyleme katılım dikkat çekti.

İbn-i Sina Hastanesi

İbn-i Sina’da da emekçiler hem hastane içinde hem de bahçede alkışlı protesto eylemi gerçekleştirdi. Emekçiler yarın Bakanlığa verilmek üzere başhekimliğe dilekçe verileceğini, dilekçelerin de kitlesel bir katılımla sunulması çağrısı yaptılar.

Bakırköy Sadi Konuk ve Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi

Emekçiler, Bakırköy Sadi Konuk ve Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde de SES Bakırköy Şubesi’nin çağrısıyla, “Sağlık hizmeti ekip işidir, bizi ayırmayın! Sağlık çalışanları arasında ayrımcılığa ve adaletsizliğe derhal son verin!” dedi.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi’nde de alkışlarla, performans düzeni, eşitsiz ayrımcı yaklaşımlar, emekçilerin sorunları ve temel ücret talebiyle eylem gerçekleştirildi.

Adana Balcalı Hastanesi

SES Adana Şubesi Dev Sağlık-İş’in de desteğiyle Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi’nde ek ödemelerdeki adaletsizlikler, sağlık emekçilerinin sorunları ve talepleri ile ilgili basın açıklaması gerçekleştirdi. “Alkış değil adalet, boş vaat değil emeğimizin karşılığını istiyoruz!” dediler.

 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar