Dersim’de dağ keçisi katliamı şimdilik iptal edildi, ama…

Dersim’de dağ keçisi katliamı şimdilik iptal edildi, ama…

Dersim halkının kutsallık atfettiği dağ keçilerinin avlanması için 13 Temmuz’da yapılacak ihale şimdilik iptal edildi, fakat birçok ilde toplam 676 dağ keçisinin “avcılık sporu” adı altında katledilmesi için sayısız ihalenin açıldığı öğrenildi

Halkın kutsallık atfettiği ve “Hızır’ın Keçileri” olarak tanımladığı Dersim’deki dağ keçilerinin avlanması için 13 Temmuz’da yapılacak ihale, toplumsal tepkiler üzerine iptal edildi. Ancak gerek para kaynakları yaratma hırsı gerekse doğal yaşamın metalaştırılarak paraya sahip olanların heyecan arayışlarına peşkeş çekilmesi ya da metalaştırılan bu doğal değerlerin avcılık adı atlında fahiş fiyatlarla ticari malzemeye dönüştürülmesi hoyratlığı olduğu yerde duruyor. Keza, Dersim’deki ihale şimdilik iptal edilse bile Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 9 ilde onlarca kızıl geyik, çengel boynuzlu dağ keçisi ve yaban keçisinin avlanması için ihale açtığı da açığa çıktı. Bakanlık, 9 ilde 130’a yakın yaban keçisinin avlanması için çeşitli tarihlerde ihaleler yapacak!

Tepkiler üzerine Dersim’deki ihale iptal edildi ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “13 Temmuz tarihinde yapılacak olan ihale iptal edilmiş olup hazırlanacak rapor sonucuna göre hareket edilecektir” denildi. Açıklamada, “Tunceli’de bilimsel metotlarla envanteri yapılan ve 13.07.2020 tarihinde 4915 Sayılı Kara Avcılığı Kanunu çerçevesinde ihalesi yapılması hedeflenen yaban keçisi ihalesine yönelik sosyal, inanç, kaçak avcılık, yaban keçisi popülasyonu ve güvenlik açısından yerinde inceleme yapılarak bir rapor hazırlanması uygun görülmüştür” denildi.

Kısacası Dersim için ihale şimdilik iptal edilmiş oldu, ama açıklamadan da anlaşılacağı üzere bu “şimdilik” böyle.

Fakat, Bakanlık’ın onlarca ildeki yüzlerce kızıl geyik, çengel boynuzlu dağ keçisi ve yaban keçisinin avlattırılması için ihale açtığı ortaya çıktı. Bakanlığa bağlı bölge müdürlükleri, 9 ildeki toplam 140 yaban keçisi, kızıl geyik ve çengel boynuzlu dağ keçisini düzenleyeceği ihalelerle para karşılığında katlettirecek.

Sayının 140’la sınırlı olmadığı da belirtiliyor. Türkiye genelinde 767 dağ keçisinin öldürülmesine dair ihaleler olduğu söyleniyor. Ve bu katliam “av sporu” olarak ambalajlanıp, meşrulaştırılıyor!

90 yaban keçisi avlattırılacak

Birgün’den İsmail Arı’nın haberine göre Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’ne bağlı 7’nci Bölge Müdürlüğü de görev ve yetki sınırları içerisinde yer alan Adana, Mersin, Kayseri, Hatay ve Niğde illerindeki hayvanların katledilmesi için 16 Temmuz’da ihale düzenleyecek. İhaleyle Adana, Hatay, Kayseri, Niğde’de ve Mersin illerinde toplam 90 yaban keçisi avlattırılacak. Katlettirilecek yaban keçileri için 7 bin TL ile 30 bin TL arasında muhammen bedeller belirlendi.

7 kızıl geyik katledilecek

Bakanlık, Kastamonu’da “Yedi kızıl geyiğin avlattırılması” için 22 Temmuz’da ihale düzenleyeceğini açıkladı. İhalelerin avlattırılacak her bir geyik için ayrı ayrı yapılacağı bildirildi. Avlattırılacak geyik başına da 8 bin 500 ile 11 bin 500 TL gibi muhammen bedeller belirlendi.

Tarım ve Orman Bakanlığı 15’inci Bölge Müdürlüğü de kendi sorumluluk alanında bulunan 31 yaban keçisi, iki adet kızıl geyik ve iki adet çengel boynuzlu dağ keçisinin avlattırılması için yarın ihale düzenleyecek. İhale kapsamında, Malatya, Dersim, Sivas ve Maraş illerinde toplam 31 yaban keçisi, 2 kızıl geyik ve 2 çengel boynuzlu dağ keçisi avlattırılacak. Katledilecek hayvanlar için belirlenen muhammen bedel ise 11 bin TL ile 82 bin TL arasından değişiyor.

25 yaban keçisi avlattırılacak

Doğa Koruma ve Milli Parklar 4’üncü Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Muğla Şube Müdürlüğü de Köyceğiz yaban hayatı geliştirme sahasındaki yaban keçilerinin avlattırılması için 22 Haziran’da ihale düzenledi. İhale kapsamında toplam 25 yaban keçisinin katlettirileceği belirtilerek her bir dağ keçisi için 37 bin 750 TL muhammen bedel belirlendi

İLK İHALE YARIN

13 Temmuz Pazartesi

-Sivas: 11 yaban keçisi

-Maraş: 3 yaban keçisi ve 2 kızıl geyik

-Malatya: 2 yaban keçisi

16 Temmuz Perşembe

-Mersin: 41 yaban keçisi

-Adana: 20 yaban keçisi

-Niğde: 16 yaban keçisi

-Kayseri: 7 yaban keçisi

-Hatay: 6 yaban keçisi

22 Temmuz Çarşamba:

-Kastamonu: 7 kızıl geyik


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar