Ermenek işçileri: Artık yeter, kalıcı çözüm istiyoruz

Ermenek işçileri: Artık yeter, kalıcı çözüm istiyoruz

Seba, Cenne ve Akpınar havzasında çalışan maden işçileri Güneyyurt Meydanı’nda yaptıkları basın açıklamasında; Özbeyler’in işçi ücretlerini yatırdığı söylentisinin bilinçli bir spekülasyon olduğunu, bu açıklamalara itibar edilmemesi gerektiğini belirttiler, “tüm taleplerimiz kabul edilinceye kadar direneceğiz” dediler. İşçiler ve aileleri Meydan’da oturma eylemine başladı

Özbeyler’e bağlı Cenne, Seba, Fırat Madencilik işçileri ve yakınlarını maden katliamlarında kaybeden aileler, direnişin 54. günü olan bugün, Güneyyurt Belediye Meydanı’nda yaptıkları basın açıklamasıyla, işçilerin alacaklarının ödendiği haberlerini yalanlayarak, direnişi sürdüreceklerini bir kez daha vurguladılar. İşçiler belediye başkanının arabuluculuğu kapsamında istenen sürenin bugün dolduğunu, fakat sosyal medya ve basında yansıdığı gibi işçilerin alacaklarının ödenmediğini, taleplerinin yerine getirilmediğini vurguladılar.

İşçiler ve madenci eşlerinin konuştuğu açıklamanın ardından Güneyyurt Meydanı’nda oturma eylemi başladı. Bağımsız Maden-İş de bir açıklama yaparak, direnişin Meydan’daki eylemle devam edeceğini duyurdu, destek ve dayanışma çağrısında bulundu.

Ellerindeki senetleri gösteren ve “bizim derdimiz birkaç maaş değil” diyerek taleplerini bir kez daha hatırlatan işçiler, “Biz maaşlarımızı, tazminat haklarımızı istiyoruz. Ama aynı zamanda işçi sağlığı ve güvenliği önlemlerinin alınarak madenlerin açılmasını, 29. Maddeden atılan arkadaşlarımızın işe geri dönmesini talep ediyoruz. Sadece bu talepler de değil, biz aynı zamanda madenlerde çalışırken ölen arkadaşlarımızın ailelerine yıllardır ödenmeyen tazminat haklarının da ödenmesini istiyoruz” diye vurguladılar.

İşçileri aylardır “param yok” diyerek oyalayan Özbeyler’in dün yapılan toplantının ardından 15 işçinin ücretlerini yatırdığını hatırlatan madenciler, “demek ki paraları var, demek ki istediklerinde ödeyebiliyorlar” diye belirterek, tüm haklarının ödenmesini bir kez daha istediler.

Bizim 15 aydır ödenmeyen maaşlarımızı ödemeleri lütuf değil. Yalan yanlış bilgi yayıyorlar. Özbeyler’in yalan yanlış açıklamalarına kimse itibar etmesin. Hatem Özbey ve Fehmi Özbey’in çalıştırdığı Cenne, Seba ve Fırat Madencilik’te çalışan arkadaşlarımızın hakları, ücretleri ödenmedi” diyerek Özbeyler’in bugün yapacaklarını söyledikleri basın açıklamasında verecekleri bilgilere itibar edilmemesi çağrısında bulundular.

İşçiler mahkemeler kazandıklarını ama kararların uygulanmadığını ve uygulamayan patronlara da dokunulmadığını anlatarak, son olarak Türkiye Taş Kömürü İşletmeleri (TKİ) Müdürüyle görüştüklerini, fakat bu işletmelerin en yetkili kişisi olan müdürün kendilerine “benim yetkim yok dediğini hatırlatarak, “o zaman Enerji Bakanlığı devreye girsin” dediler.

Sorunlarımıza kalıcı çözüm istiyoruz” diye belirten işçiler siyasi iktidara seslenerek “biz keyfimizden eylem yapmıyoruz, artık bu sorunları görün” dediler. Ermenek halkının, işçilerinin-esnafının maden patronları tarafından adeta bitirildiğini vurgulayan işçiler, hukuki yolların tükendiğini, patronların bu kararları tanımadığını, devletin de onlara dokunmadığını belirterek, “Hukuk Türkiye’de nereye kadar işliyor herkes biliyor. Hukukun bir çözüm olmadığını yaşayarak gördük. Bizim haklarımızı almak için sokağa çıkmak dışında seçeneğimiz yok” diye vurguladılar.

‘Yaktıkları yerden yansınlar’

Ermenek’e bağlı Pamuklu Köyü Cenne Mevkii’ndeki Has Şekerler Madencilik’e ait linyit ocağında 2014 yılı Ekim’inde meydana gelen faciada hayatını kaybeden on sekiz işçiden birinin eşi de yaptığı konuşmada isyanını adeta haykırdı.

Kazandığımız tazminatlarımızı ödemiyorlar, ‘hukuka başvurun dediler, başvurduk. Ama nerde adalet” diyen madenci eşi, “Biz sadaka değil, hakkımız olanı istiyoruz. 29 yaşındaki eşimi diri diri o madene gömdüler, 18 aileyi bitirdiler” diyen madenci eşi, “iki çocuğum var, onların gelecekleri için o tazminatın ödenmesini istiyorum” diye haykırdı.

Katliamın ardından devlet yetkililerinin kendilerine “her koşulda yanınızdayız” dediğini, ama bugüne kadar bunu hiçbir koşulda göstermediklerini vurgulayan madenci eşi, “Yeter artık, herkes sırtını dönmüş bize” diye belirtti.

On sekiz işçinin katledilmesiyle tutuklu yargılanırken, adli kontrol şartıyla tutuksuz yargılanmasına karar verilip serbest bırakılan Abdullah Özbey ve Has Şekerler Madencilik Şirketi Sahibi Saffet Uyar’a işaret eden madenci eşi, bu işçi katillerinin ellerini kollarını sallayarak Ermenek’te dolaşmaya devam ettiklerini, işçilerin kanı olan paranın üzerine çöktüklerini ifade eden sözlerinin ardından “Evinde yatmasın, on sekiz kişinin bedeli sadece 5 yıl yatıp çıkmak mı? Adalet bu değil, biz, nerden bulacağız” diye isyan etti.

Madenciler Özbeyler’in “haklarını ödedik” yalanlarını ellerindeki senetleri göstererek ve kendi durumlarını anlatarak teşhir etmeyi sürdürdükleri toplantı “Direne direne kazanacağız!” sloganlarıyla sonlandı.

Ermenek maden işçileri direnişlerini Güneyyurt Meydanı’ndaki oturma eylemiyle sürdürüyor.

‘İşçinin işçiden başka dostu yok!’

Bağımsız Maden-İş yaptığı yazılı açıklamada “Bu topraklar, bu halk bu hırsızlardan, bu çeteden, bu katillerden kurtulana dek mücadelemiz sürecek” diyerek şunları ifade etti:

Bizler Seba, Cenne ve Akpınar havzasında çalışan maden işçileriyiz. Yıllardır üç kuruş para kazanabilmek için yerin yedi kat altında ter döktük. Evimize ekmek götürebilmek için sakat kaldık, yaralandık ve hatta can verdik. Bunların karşılığında Özbeyler ailesinin iki dudağı arasından çıkacak söze mahkum edildik.

 

Bundan 54 gün önce maden ocağında başlattığımız direnişle bu adaletsizliğe “artık yeter” dedik. Bir yılı aşkın süredir alamadığımız maaşlarımız, yatmayan tazminatlarımız, BES kesintilerimiz ve ocaklarda gerekli işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinin alınması için çalmadığımız kapı kalmadı. Sorunlarımızın çözümü, haklı taleplerimizin yerine getirilmesi için her türlü müzakereye açık davrandık. İl sınırlarımız içinde bulunan bütün mülki amirlere, Enerji Bakanlığı’na, TKİ Genel Müdürlüğü’ne, siyasi partilerin grup başkan vekillerine derdimizi anlattık. Gelinen nokta itibarıyla sorunlarımızın çözümüyle ilgili hiç bir karşılık alamadık.

 

Anladık ki işçinin işçiden başka dostu yok!

 

Taleplerimiz

 

Maaşlarını alamayan arkadaşlarımızın maaşları derhal ödensin.

Tüm Tazminat mağdurlarının tazminatları ödensin.

BES kesintileri ödensin.

Madenlerde gerekli işçi sağlığı ve iş güvenliği koşulları yerine getirilsin.

İşten atılan işçiler derhal geri alınsın.

 

Bu haklı taleplerimiz için verdiğimiz mücadele sonucu merkez ocakta yani Cenne1 ocağında maaşlarını alamayan arkadaşlarımızın dün itibariyle maaşları yatırıldı. Fakat hala Turab ve Özkar’dan 50’den fazla arkadaşımızın 4-5 aylık maaşları ödenmedi, maaşları yatan arkadaşlarımızın ise BES kesintileri, yıllık izin ve fazla mesai ücretleri ödenmedi yani paraları eksik yatırıldı. Maaşlar yatırıldı diyenler yalan söylüyor. Pandemi döneminde yani işten atılmaların yasaklandığı dönemde 31 arkadaşımız haklarını aradıkları için tazminatsız işten çıkarıldı ve bir kuruş tazminat alamadılar. Sorunlar çözüldü diyenler yalan söylüyor. Buradan Ermenek, Güneyyurt halkına ve kamuoyuna sesleniyoruz Özbeyler’in bugün gerçekleştireceğini duyduğumuz basın açıklamasında yapacağı yalan yanlış sözlere inanmayın.

 

Bizler Maden işçileri olarak yukarıda saydığımız taleplerimiz karşılanana kadar Güneyyurt meydanında oturmaya devam edeceğiz ve herkesi desteğe bekliyoruz.

 

Bu topraklar, bu halk bu hırsızlardan, bu çeteden, bu katillerden kurtulana dek mücadelemiz sürecek. 

 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar