3. Havalimanı İşçileriyle Dayanışma Platformu kuruldu

3. Havalimanı İşçileriyle Dayanışma Platformu kuruldu

“Kurulan bu dayanışma platformunun çabasıyla işçilerin verdikleri mücadele ileriye taşınacak”

“İnsanca çalışmak ve insani koşullarda yaşamak istiyoruz” diyerek köle olmadıklarını haykırdıkları için tutuklanan 30 inşaat işçisi ve 5 sendikacı arkadaşımız ile dayanışmak üzere bugün 3. Havalimanı İşçileriyle Dayanışma Platformu kuruldu. Deklarasyonunu bugün yapan platformun düzenlediği basın toplantısında, STK’ler, devrimci yapı ve kurumlar, aydınlar, sanatçılar ve milletvekilleri de vardı.

Platform, Türkiye Mühendis ve Mimar Odaları Birliği(TMMOB) İstanbul Büyükkent Şubesi’nde yaptığı açıklamaya ilgi büyüktü. Açıklama, direnişten görüntülerin yer aldığı sinevizyon gösterimiyle başladı.

İlk olarak söz alan İnşaat İşçileri Sendikası yönetim kurulu üyesi İsmail Şahin Karaduman, çok sınırlı güçlerle iki sendikanın sınıfsal mücadele yürütmeye çalışırken, iş bırakma eylemi nedeniyle devletin çok büyük şiddetiyle karşılaştığını, sendika üyelerinin ve işçilerin tutuklandıklarını son olarak da Dev-Yapı-İş Sendikası Genel Başkanı Özgür Karabulut’un tutuklandığını belirtti. Bu tutuklamaların iki sendikanın mücadele gücünü zayıflatmadığını aksine pek çok yerden destek bulduğunu vurgulayan Karaduman, kurulan bu dayanışma platformunun çabasıyla işçilerin verdikleri mücadelenin ileriye taşınacağını söyledi.

Devrimci Yapı İşçileri Sendikası’ndan Nihat Demir, konuşmasında “Bu topraklarda yüzyıllardır egemenlerin canına can kanına kan katmak için binlerce insan sokaklarda öldürüldü, rehin alındı. Çocuk da olsa kadın da olsa gereği yapılsın, gerekirse taş üstünde taş baş üstünde baş kalmasın denilen zihniyet yüzünden bu gün bu noktaya gelmiş bulunuyoruz. Egemenlerin bu topraklarda yürüttüğü kanlı savaşı biz kabul etmiyoruz, reddediyoruz ve emekçiler olarak buna karşı mücadelemizi yürüteceğiz” dedi.

HDP Ekoloji Komisyonu üyesi Prof. Dr. Beyza Üstün, 3. Havalimanı’nda kötü çalışma koşulları ve bu koşulların iyileştirilmesi talebiyle yapılan iş bırakma eylemine, ardından yapılan tutuklamalara dikkat çekti. Üstün, konuşmasının devamında yaklaşık 600 işçinin gözaltına alınmasının ve İnşaat İşçileri Sendikası ile Devrimci Yapı İşçileri Sendikası’ndan toplamda 5 yönetici ile 30 işçinin tutuklanmasının anayasa ihlali olduğunu ifade ederek 3.Havalimanı şantiyesinde çalışan işçilerin taleplerinin kabul edilmesi, tutuklanan işçiler ve sendika temsilcilerini serbest bırakılması amacıyla kurulan platformun işçiler ve aileleriyle dayanışmak üzere harekete geçtiğini ekledi.

Prof. Zeki Kılıçarslan, 3. Havalimanı şantiyesinde işçilerin kötü çalışma koşullarının iyileştirilmesi talebiyle yaptıkları iş bırakma eyleminin tüm ülkede yankı bulduğunu vurgulayarak burada uygulanan şiddete ve tutuklamalara karşı bir dayanışmada bulunmak üzere oluşturulduğunu ifade etti.

Av. Ahmet Baran Çelik ise 3. Havalimanı’nda 14 Eylül günü yağmurlu havada uzun süre servis beklenmesinin ardından gelişen iş bırakma eyleminin çok kısa sürede on bine yakın işçinin katıldığı bir protestoya dönüştüğünü ve birden büyüyen gücün devleti korkuttuğu için bu şiddeti uyguladığın ifade ederek sözlerine başladı. 14 Eylül gecesi işçi koğuşlarına koç başlarıyla kapılar girilerek işçilerin gözaltına alındığını ve işkence gördüklerini, Arnavutköy karakoluna götürülen işçilerle ne avukatların ne de milletvekillerinin görüştürülmediğini fakat İGA yetkililerinin karakola girip çıkabildiklerini aktardı. İşçilerin yalnızca jandarma değil İGA’nın yönetiminden insanlar tarafından da gözaltına alındıklarını, mahkemeye getirilirken dahi işkence gördüklerini hatırlattı. İşçilerin bir kısmının ancak 4 gün sonra adliyeye getirildiklerinde avukatları görebildiğini ve ifadelerinin avukatlar olmadan alındığını ve önce 24 işçinin tutuklandığını ardından da tutuklamaların devam ettiğini ve son olarak Dev Yapı İş Sendikası Başkanı Özgür Karabulut’un tutuklandığını söyledi. 3. Havalimanı şantiyesinde yapılan eylem sonrası tutuklanan işçilerin hukuki durumlarını bir avukat grubu olarak takip ettiklerini, platform ve sendikalar aracılığıyla şantiyedeki işçilerin durumu hakkında da daha sağlıklı bilgiler alınabileceğini ifade etti.

Prof. Dr. Beyza Üstün tarafından okunan 3. Havalimanı İşçileriyle Dayanışma Platformu’nun kuruluş amacına ilişkin basın metni ise şöyle:

3. Havalimanı’ndaki insanlık dışı barınma-beslenme-ulaşım koşullarına, yaşanan iş cinayetlerine, ücretlerin düzensiz ödenmesi ve sigorta primlerinin eksik yatırılmasına, onur kırıcı muamelelere karşı birikmiş işçi öfkesinin patlamasından sonra başlayan işçi ve sendikacı tutuklamaları devam ediyor.

 

Direnişin kendisi İGA patronları ve onları denetlemekle görevli Çalışma Bakanlığı ve yetkili tüm resmi merciler hakkında bir suç duyurusu anlamını taşıyan taleplerle tarihe geçti.

 

Yetkililer bu talepler sayesinde açığa çıkan gerçeklerle ilgili hızla işlem başlatmak yerine İGA patronlarını korumaya aldılar. Tüm kamera kayıtlarını didik didik ederek direnişte “köle değiliz” diye haykıran, tutum alan işçileri teker teker ya da gruplar halinde tutuklamaya devam ediyorlar.

 

Yaklaşık 600 işçiyi gözaltına alıp, aralarında dört İnşaat-İş yöneticisi ve en son 5 Ekim’de DİSK’e bağlı Dev Yapı-İş Sendikası Genel Başkanı Özgür Karabulut’un da olduğu beş sendikacı ile 30 işçinin tutuklanması; direnme ve örgütlenme hakkına yapılmış açık bir saldırıdır. Anayasa ihlalidir.

 

Bizler çeşitli sendikalar, kitle örgütleri ve demokratik kurumlar, duyarlı kişiler olarak bir araya gelerek 3. Havalimanı İşçileriyle Dayanışma Platformu’nu oluşturduk. Bu Platformla haksız-hukuksuz şekilde tutuklanan işçiler ve sendikacılar ile dayanışma içinde olacağımızı, 3. Havalimanı şantiyesinde çalışan arkadaşların bir isyanla deklare ettikleri taleplerinin takipçisi olacağımızı belirtiriz.

 

Arkadaşlarımızın bir an önce serbest bırakılması, parasız-pulsuz konuldukları cezaevindeki ihtiyaçlarının-mağdur edilen ailelerinin yaralarının sarılması için ortak bir çaba içinde olacağımızı vurgularız.

 

Platformumuz, işçilerin direnme hakkına saygı duyan, insani taleplerini sahiplenen, onların bu şekilde mağdur edilmeleri karşısında vicdani bir sorumluluk duyan tüm kurum ve bireylere açıktır.

Açıklamanın ardından basın açıklamasına katılanların soruları cevaplanarak toplantı bitirildi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar