3. Havalimanı’nda vinç devrildi

3. Havalimanı’nda vinç devrildi

İş cinayetlerinin sıklıkla yaşandığı ve yine aynı sıklıkla medyadan gizlendiği 3. Havalimanı şantiyesinde vinç devrildi, en az bir işçi hayatını kaybetti

İş kazaları ve cinayetlerinin sıklıkla yaşandığı 3. Havalimanı şantiyesinde, bu olaylar şantiyede bizzat çalışan bir işçinin o gün meydana gelen iş cinayetinden haberinin olmayacağı kadar ustaca örtbas ediliyor.

Çeşitli sermaye sahiplerinin büyük yatırımlar yaptığı ve havalimanı olmanın yanında çok yönlü bir ‘kompleks’ olarak tasarlanan 3. Havalimanı’nın seneler sürecek olan devasa şantiyesinde; işin hızlı bitmesi ve bir an önce yapılan yatırımın meyvesinin toplanmasına geçilmesi için işçilerin zorlandığı çalışma temposu ve şantiyedeki tedbirsizliğin boyutunu tahmin etmek güç değil.

Öte yandan sıklıkla yaşanan iş kazalarının ve cinayetlerin yaşandığı oranda medyaya yansıması durumunda şantiyenin finansörlerinin toplayacağı toplumsal tepki ve yaşayacakları potansiyel prestij kaybını engellemek istedikleri de aşikar ve sermayenin karakterine son derece uygun.

3. Havalimanı’nda yaşanan iş cinayetlerinden birinin haberi, bugün medyaya kısmi olarak yansıyabildi. Ne var ki, vincin devrilmesi sonucu gerçekleşen bu iş cinayeti haberi hakkında yukarıda bahsettiğim nedenlerle net bir bilgiye erişmek güç.

Medyablok’tan Fırat Yeşilçınar’ın haberine göre; Cumartesi günü, Sarılar firmasına ait bir vincin devrilmesi sonucu 52  yaşındaki vinç operatörü yaşamını yitirdi.

Devrilme sonucu vinç operatörünün vincin kapısına sıkıştığı da iddia edildi.

Öte yandan, internet üzerinden yayılan başka bir haberde, kazada vinç operatörünün yanında 3 işçinin daha hayatını kaybettiği iddia ediliyor.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

1 Yorum

  • Uday
    03/08/2018, 00:20

    Tamamen yanlış haber oparatör 32 yaşında. Vinç devrilmedi vincin taşıdığı yük düştü. Yükün düşme sebebi işi çabuk bitirmek için yapılan proje hatası. Projeyi yapan ve yaptıran bu cinayetten sorumludur.

    YANIT

İlgili yazılar