30 Mart 1972 Kızıldere Direnişi

30 Mart 1972 Kızıldere Direnişi

“Biz buraya dönmeye değil ölmeye geldik…” diyenleri anıyoruz

THKP-C ve THKO önderlerinden Mahir ÇAYAN, Cihan ALPTEKİN, Sinan Kazım ÖZÜDOĞRU, Hüdai ARIKAN, Saffet ALP, Sabahattin KURT, Nihat YILMAZ, Ömer AYNA, Ahmet ATASOY ve Erhan SARUHAN Kızıldere’de ölümsüzlüğe koştu.

THKP-C ve THKO önder ve militanları, THKO’nun üç önderi Deniz GEZMİŞYusuf ASLANHüseyin İNAN‘ın idamlarını engellemek amacıyla eylem kararı aldılar. Bunun için üç İngilizi rehin alıp Kızıldere’ye gittiler. Fakat kaldıkları yer bir süre sonra bulundu. “On’lar” etraflarını akbabalar gibi saran faşist sürülerin “Teslim ol!” çağrısına “Biz buraya dönmeye değil ölmeye geldik…” cevabını verdiler.

Kızıldere Direnişi, ’71 devrimcilerinin yazdıkları direniş destanlarının doruklarındandır. O, koşulların elverişsizliğine ve olanakların sınırlılığına rağmen oportünist teslimiyet ve tasfiyecilik yolunu değil devrimci direniş ve mücadele yolunu seçişin bir ifadesidir.

Aynı zamanda soylu bir devrimci dayanışma, vefa ve siper arkadaşlığı örneğidir. Kızıldere’de somutlaşan devrimci tutum ve ruh, örnekleri o yıllarda da görülen fakat 12 Eylül döneminde adeta şaha kalkan korkak, teslimiyetçi ve mülteci sefaletle taban tabana zıttır.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar