4 HDP’li belediyeye daha kayyım!

4 HDP’li belediyeye daha kayyım!

Coronavirüs salgını bile Kürt düşmanlığını etkilemedi, HDP’nin Batman, Silvan, Lice ve Ergani belediyelerine bu sabah kayyım atandı, eşbaşkanlar gözaltına alındı

Rejimin Kürt düşmanlığı coronavirüs salgınında bile “tatil olmadı”! Koronavirüs karşısında tüm zorluklara rağmen anlamlı tutumlar alan Batman Belediyesi ile Silvan, Lice ve Ergani belediyeleri bu sabah kayyımla gasbedildi, belediye eşbaşkanları da evleri basılarak gözaltına alındı.

31 Mart yerel seçimlerinde 3 büyükşehir, 5 il, 45 ilçe ve 12 belde olmak üzere toplam 65 belediye kazanan HDP’nin elinden kayyım atanarak alınan belediye sayısı 37’ye yükselmiş oldu. Bunların 3’ü büyükşehir, 2’si il, 29’u ilçe ve 3’ü de belde.

Her zaman olduğu gibi yapılan işin yasadışılığı bilindiği ve toplumsal tepkiden çekinildiği için binalar polis ablukasına alındı. Belediye çalışanları binaya alınmayarak, evlerine gönderildi. Kürt halkına karşı kuşanılan bu zorbalık tepki gösteren halka polis saldırısıyla pekiştirildi.

‘AKP Halk sağlığına sorunu haline gelmiştir’

HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran ve partililer kayyımla abluka altına alınan Batman Belediyesi önüne gelerek tepki gösterdiler. Başaran, “Biz halk sağlığını sizden daha fazla düşünüyoruz. AKP sağlığı tehdit ediyor. AKP bir halk sağlığı sorunu haline gelmiştir. AKP Kürt düşmanıdır. Burada herkes buna alet olmaktadır. AKP darbecidir. Bugün buna gülenler hukukun önünde mutlaka hesap verecektir. Eğer kılımıza dokunurlarsa, başımıza bir şey gelirse buradakiler sorumludur” dedi.

16 kişi gözaltına alındı

Ardından polis çembere aldığı gruba saldırdı. Ellerinde eldiven ve yüzlerinde maske takılı polisler, aynı şekilde salgın nedeni ile maske takan kişileri gözaltına aldı. Saldırıda kimi insanlar darp edilirken, aralarında HDP İl Eşbaşkanları Ömer Kulplu ve Fatma Ablay’ın da bulunduğu 16 kişi gözaltına alındı.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar