5 Haziran davasında sanık avukatı müşteki avukatlara saldırdı

5 Haziran davasında sanık avukatı müşteki avukatlara saldırdı

HDP’nin Diyarbakır Mitingi’ne yönelik 5 Haziran 2015’te DAİŞ tarafından gerçekleştirilen bombalı saldırıya ilişkin görülen davanın duruşmasında sanık avukatı Savaş Kaya, müşteki avukatlara cinsiyetçi hakaretlerde bulunarak saldırdı  

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 5 Haziran 2015’te Diyarbakır İstasyon Meydanı’nda düzenlediği seçim mitingine yönelik DAİŞ’in bombalı saldırısına ilişkin 5 sanığın yargılandığı davanın 24’uncu duruşması Sincan Batı Adliyesi 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlandı.

Duruşmaya HDP milletvekilleri Abdullah Koç, Hüseyin Kaçmaz ve Musa Farisoğulları, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü’nün yanı sıra Amed Aileleri İnisiyatifi üyeleri saldırıda yaşamını yitirenlerin yakınları ve yaralılar, Suruç Katliamı’nda yaşamını yitiren Cemil Yıldız’ın eşi Sultan Yıldız ve 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği (10 Ekim-Der) üyeleri katıldı.

Sanık hazır bulundu  

Mahkeme heyeti duruşma salonuna yaklaşık 40 dakika geç geldi. Kimlik tespitinin ardından başlayan duruşmaya tutuklu sanıklar Mustafa Kılınç ve İsmail Korkmaz bulundukları cezaevlerinden, tutuksuz yargılanan sanık Burhan Gök ise Antep’ten Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla duruşmaya katıldı. Sanık Orhan Gönder ise duruşma salonunda hazır bulundu.

Ek süre talebi

İlk olarak konuşan müşteki avukatlardan Özgür Faik Erol, mütalaa okunmadan önce ve sonrasında esasa ilişkin beyanlarını sunmak için ek süre talep etti. Erol, “Ayrıca savunmayı yapacağımız duruşmada mevcut salonun küçük olduğunun göz önünde bulundurarak daha büyük bir salonda duruşma yapılması ve SEGBİS kayıtlarının alınmasını, katılanların da duruşmaya katılımının sağlanmasını talep ediyoruz” dedi. Ardından katılan sıfatıyla duruşmada bulunan müştekiler konuştu.  Müştekiler asıl sorumluların bir an ortaya çıkmasını istedi.

Sanık avukatı müştekilere saldırdı

Müştekilerden Mehmet Kurul konuşmasında, “’Adalet mülkün temelidir’ diyorsunuz. Madem öyle bir an önce adalet yerini bulsun sorumlular yargılansın. Sanık avukatları parayla kendilerini satıyorlar” dedi. Bunun üzerine sanık avukatlardan Savaş Kaya, müştekilere ve müşteki avukatlarına cinsiyetçi küfürler ederek saldırdı. Sanık avukatı salondan zorla çıkartıldı.

Kaynak: MA


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar