55 Türk Telekom işçisi işten atıldı

55 Türk Telekom işçisi işten atıldı

İletişim-İş: Tüm Arda-Cemta çalışanı işçilerin mücadelesi mücadelemizdir

Türk Telekom A.Ş.’nin Ege Bölgesinde faaliyet gösteren taşeron şirketi Arda-Cemta Ortaklığı Yönetimi, İzmir’deki santrallerinde çalışan 55 işçiyi işten attı.

DİSK/İletişim-İş sendikası işçi kıyımına dair yazılı bir açıklama yaptı. Bundan önce de 8 işçinin aynı bahanelerle işten atıldığı belirtilen açıklamada, “Kadrolu çalışan ile taşeron işçi arasında aynı işi yapmalarına rağmen sosyal haklar, iş güvencesi ve ücretlerde uçurum yaratan, eşit işe eşit ücret ilkesini ezip geçen, işçileri kendi içlerinde bölme politikası yürüten Türk Telekom yönetimi, asgari ücret olan 1603 TL’ye çalıştırdığı, tek hak olarak verdiği 250 TL’lik (yemek parası) ‘sodexo’yu 2,5 aydır ödemediği yetmezmiş gibi bir de işçilerini taşeron şirketi Arda-Cemta üzerinden yenilenen ihale küçülme bahanesiyle işten atmış, ekmeğinden etmiştir” denildi.

İletişim-İş Arda-Cemta Ortaklığının bölgede 302 kişiyi daha işten çıkaracağını beyan ettiğini aktardı. Açıklamada, “Bu demektir ki 300 küsur çalışan işinden ekmeğinden olmakla kalmayacak; toplamda 1100 çalışanı olan Arda-Cemta çıkardığı çalışanların iş yükünü de kalan 700 küsur işçiye yükleyecek aklınca bir taşla iki kuş vuracaktır. İletişim-İş Sendikası olarak üyemiz olan ve olmayan tüm Arda-Cemta çalışanı işçilerin mücadelesi mücadelemizdir. İşten atmalar duruncaya, çıkarılan arkadaşlarımız geri alınıncaya kadar, tüm çalışanlar sendikal haklardan yararlanana kadar mücadeleden vazgeçmeyeceğimizi buradan ilan ediyoruz” ifadeleri kullanıldı.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar