753’ncü hafta…

753’ncü hafta…

Cumartesi Anneleri 753’ncü haftada bir kez daha kayıplarının akıbetini sordu.

Cumartesi Anneleri 753’ncü haftada bir kez daha İnsan Hakları Derneği önünde bir araya geldi. Galatasaray Meydanı’nda yaptıkları oturma eylemi 54 haftadır yasaklanmış olan Cumartesi Anneleri, polis çemberine altında eylemlerini gerçekleştirdi.

Yapılan basın açıklamasında 30 Ağustos Dünya Kayıplar Günü vesilesiyle Türkiye’nin Birleşmiş Milletler Kayıplar Sözleşmesi’ni imzalayarak tüm yükümlülüklerini yerine getirmesi çağrısında bulunuldu.

Basın açıklamasını yapan Sebla Arcan “Türkiye’nin kayıplar politikası; hakikati inkar etmek, kaybedilenlerin akıbetini gizlemek, kaybetme suçunun faillerini cezasızlıkla korumak ve kaybedilenlerin ailelerini adaletsizlikle baş başa bırakmak üzerinden şekilleniyor” diyerek Ankara’da kaçırılan ve 6 aydır akıbetleri hakkında hiçbir açıklama yapılmayan Mustafa Yılmaz ve Gökhan Türkmen’in akıbetini sordu.

Basın açıklamasından sonra, gözaltında kaybedilen Cemil Kırbayır’ın ağabeyi Mikail Kırbayır da bir açıklama yaptı. Kırbayır, kardeşi ve kayıpları için meydanda olduğunu belirterek “Kayıplarımızı verin. Bizi bu iki duvar arasına sıkıştırmayın.1 dedi.

Bu haftaki açıklamaya CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal ve HDP Kocaeli Milletvelili Ömer Faruk Gergerlioğlu da katıldı. Gergerlioğlu yaptığı açıklamada son 6 aydır Ankara’da kaçırılanların ailelerinin kendilerine başvurduğunu belirterek, yetkililerin tek bir açıklama yapmadıklarını belirtti.

Açıklamaların ardından eylem sonlandırıldı.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar