776. hafta

776. hafta

Cumartesi Anneleri 776. kez biraraya gelerek, gözaltında kaybedilen Maksut Tepeli’nin akibetini sordu

Cumartesi Anneleri 776. kez kayıplarının akıbetini sormak için bir araya geldi. 36 yıl önce gözaltında katledilen Maksut Tepeli için toplanan aileler ve insan hakları aktivistler, yine polis ablukası altında eylemlerini gerçekleştirdi.

Galatasaray Meydanı’nın yasaklanmasından sonra Çukurçeşme Sokağı’nda her hafta bir araya gelmeye devam eden Cumartesi Anneleri, tüm sindirme politikalarına rağmen Galatasaray Meydanın’dan ve kayıplarının akıbetini sormaktan vazgemeyeceklerini bir kez daha belirttiler.

Eylemde açıklamayı gözaltında kaybedilen sendikacı Hasan Ocak’ın ablası Maside Ocak yaptı. Ocak, “.Devletin en önemli fonksiyonu bireyi ve haklarını, kimden gelirse gelsin, bütün saldırılardan korumak ve bu mümkün olmadığı takdirde saldırıda bulunanları cezalandırmaktır. Bu insanlık dışı suçun fail ve sorumlularının suçlanmasına, yargılanarak hakkaniyete uygun bir şekilde cezalandırılmalarına olanak yaratmayan devletler, hiç şüphe yok ki antidemokratiktir, ihlalcidir, baskıcıdır” sözleriyle kayıp dosyalarında ki cezasızlığın tüm ülkenin sorunu olduğunu vurguladı.

Daha sonra İstanbul Küçükbakkalköy’de öğretmenken, evine karakol kuran polislerin açtığı ateşle yaralanan ve polisler tarafından Gayrettepe Siyasi Şube’ye götürülen ve kendisinden bir daha haber alınmayan Maksut Tepeli’nin akibeti soruldu. Ailesi 22 yıllık ısrarlı girişimler sonucunda Maksut Tepeli’nin Helvacıdede Mezarlığı’na defnedildiğini açıkladı, ancak mezar yeri bilgisini vermedi.

Eylemde ayrıca Maksut Tepelinin eşi, Şehriban Tepeli’nin gönderdiği mektup okundu. Tepeli eşi öldürüldükten sonra yaşadıklarını ise şöyle anlattı: “36 yıldır eşimle ilgili sorduğum hiçbir soruya cevap alamadım. Eşim gözaltına alındığında 2.5 yaşında olan kızımın sorduğu sorulara cevap veremedim. Şimdi torunlarımın soruyor aynı soruları. Sevdiğime, eşime ait mezar yerine ulaşmak istiyorum artık. Çocuğuma söyleyemediğim, burası bizim mezarımız sözünü torunlarıma söylemek istiyorum. Mahkeme tutanaklarında Maksut’a işkence yapanlar biliniyor. Bir insan öldürmek bu kadar kolay olmamalı. Yargılanıp cezalandırılsınlar artık. Ömür boyu bu yasla, bu adaletsizlikle yaşamak istemiyorum. Sorumlu olan herkes artık yargılanarak hesap vermeli.”

Eylem yapılan açıklamaların ardından sonlandırıldı.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar