8 Mart gece yürüyüşünü engelleyemediler!

8 Mart gece yürüyüşünü engelleyemediler!

Mücadelenin en dinamik kesimi kadınlar, baskıyla, yasaklamayla, copla, gazla panzerle baş eğmeyecekleri bir kez daha kanıtladılar

Günlerdir kadınlara Taksim’i yasakladıklarını bangır bangır bağırıyorlardı. Süleyman Soylu adeta uluyordu.

Buna rağmen kadınlar 8 Mart gece yürüyüşünü yaptılar.

Beyoğlu’nun Taksim Meydanı’na çıkan yolları ve Yenikapı-Hacıosman metro hattının Taksim çıkışını kapatan İstanbul Valiliğinin “yasaklama” kararına rağmen kadınlar İstiklal Caddesi’nin ara sokaklarında toplandılar.

Kadınların yürüyüşü polis barikatıyla kesildi. Sıraselviler Caddesi’nde bir araya gelen kadınlar, “Kadın, yaşam, özgürlük!”, “Jin Jiyan Azadi!”, “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz!”, “Dünya yerinden oynar kadınlar özgür olsa”, “Kadınlar burada Soylu nerede?” sloganlarıyla bekleyişlerini sürdürdüler.

Barikata yüklen!”, “Polis defol, sokaklar bizimdir!”, “Taksim bizimdir!” haykırışları sokaklarda yankılandı. Bir süre sonra polis kadınlara dağılma uyarısında bulundu. Islıklar ve tilililer polis anonsunu bastırdı. Polis, plastik mermi ve biber gazı ile kadınları dağıtmaya çalıştı. Uzun süre göğüs göğüse bir çatışma sürdü.

Polisin kalkanlarıyla sürüklediği kadınlar Karaköy’e kadar yürüdü.

Mücadelenin en dinamik kesimi kadınlar, baskıyla, yasaklamayla, copla, gazla panzerle baş eğmeyecekleri bir kez daha kanıtladılar.

Kadınlar dünyayı istiyor, kırıntı değil, bunun için de her şeylerini ortaya koyuyorlar. Bu daha başlangıç, mücadeleye devam!


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar