9 ay 3 milyon 365 bin 784 kişi elektrik faturalarını ödeyemedi

9 ay 3 milyon 365 bin 784 kişi elektrik faturalarını ödeyemedi

Enerji Bakanı Fatih Dönmez, 2019 yılının 9 aylık döneminde 3 milyon 365 bin 784 kişi hakkında elektik faturasını ödeyemediği için işlem yapıldığını açıkladı

Enflasyon alıp başını gitmişken ücretlere en fazla yüze 6 gibi bir zam yapılması usul haline getirilmeye çalışılırken, işçi ve emekçiler; hacizler, cezalar ve ödeyemedikleri elektrik-doğal gaz faturalarıyla boğuşmaya çalışıyor. Sadece 2019’un ilk 9 aylık döneminde 3 milyon 365 bin 784 kişi hakkında elektrik faturasını ödeyemediği için işlem yapılmış! Bu sayının kış aylarında katlanarak artacağıysa ortada.

Tüm tüketim kalemlerine zam üstüne zam bindirilirken, 31 Mart yerel seçimlerinden sonra yüzde 30, son bir yıldaysa yüzde 56 oranında zam yapılan elektrik ve doğal gaz faturaları cepleri yakıyor, ödenemez meblağlara ulaşıyor.

2019’un ilk 9 aylık döneminde dile kolay 3 milyon 365 bin 784 kişinin, faturalarını ödeyemediği için işlem görmesi, yaşanan krizin ve yarattığı toplumsal sonuçlarının anlaşılması açısından oldukça çarpıcı bir gösterge. Enerji Bakanı Fatih Dönmez ise halen çıkıp dövizdeki yükseliş düşünülünce doğal gazın ucuz olduğunu iddia edebiliyor, dalga geçercesine.

3 milyon 365 bin 784 kişinin elektrik faturasını ödeyemediği için işlem gördüğünü de CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş’ın soru önergesine verdiği yanıtta aynı bakan açıkladı!

CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, TBMM’deki bütçe görüşmeleri sırasında, elektrik ve doğalgaz fiyatlarına yapılan zamlara değindi. Demirtaş, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na “Kış, aylarında da elektrik ve doğalgaza zam yapılacak mı?” diye sordu.

CHP’li Demirtaş, Bakan Fatih Dönmez’den son 1 yıl içinde elektrik ve doğalgaz borcunu ödeyemeyen abone sayılarını da açıklamasını istedi.

 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar