9 yaşındaki bir çocuk neden intihar eder?

9 yaşındaki bir çocuk neden intihar eder?

Kocaeli Karlıktepe Mahallesi’nde önceki gün mezarlık kapısına kendisini asarak intihar eden 9 yaşındaki Suriyeli çocuk Vail El Suud’la ilgili açıklama yapan MEB bu intiharın nedenine dair tek kelam etmedi!

Suriyeli göçmenlere dönük ırkçı-aşağılayıcı muamelelerin yarattığı insani tahribat, 9 yaşındaki bir çocuğun intihar etmesiyle bir kez daha dile geldi. 9 yaşındaki Vail El Suud, Kartepe Türk Fransız Kardeşliği Ortaokulu 5. sınıf öğrencisiydi. Olup bitenlere tanık olanlar; Vail’in arkadaşları tarafından aşağılandığını, intihar ettiği gündeyse buna bir öğretmenin azarlamasının eklendiğini anlattılar.

Belli ki Vail, çocukların bile Suriyeli mültecilere karşı ırkçılaştığı, öğretmenlik gibi bir mesleği yürütenlerin de o zehirden nasiplendikleri bir iklimin içine intiharla haykırmıştı derdini.

Vail, yaşadıklarının yarattığı bunalımla kendisini Kocaeli’nin Kartepe ilçesi Acısu Mahallesi Kızılay Caddesi üzerinde bulunan Acısu Mezarlığı’nın kapısına astı. Kısa süre önce AKP Milletvekili Şirin Ünal’ın evinde intihar ettiği iddia edilen Nadira Kadirova’nın bir gün önce arkadaşıyla yaptığı telefon konuşmasında belirttiği gibi “garibandı” o da. 9 yaşındaki bir çocuğu intihara sürükleyecek kadar ağır bir dışlanma ve aşağılanmaya maruz kalmıştı belli ki.

Türkiye Cumhuriyeti’nin Milli eğitim Bakanlığı benzer tüm olaylarda olduğu gibi devlet refleksiyle öne atılarak “hayır, onu kimse dışlamadı, tam tersine sevilen, başarılı bir öğrenciydi. Bu yönde yapılan açıklama ve haberler asılsızdır” minvalinde bir açıklama yaptı. Ülkesinin-devletinin namusunu kurtarmak her şeyden önemliydi ne de olsa! Öyle ya her uluslararası platformda ne kadar çok Suriyeliyi ağırladıkları, onlara ne kadar misafirperver davrandıkları havasını atıyordu devletin başı. Patronların ucuzun ucuzu işgücü olarak sömürmesi ya da istediği zaman her daim kullanışlı bir kötülük olan ırkçılığı kışkırtmakta kullandığı, diplomasinin temel enstrümanı haline getirilen Suriyeliler bu ülkede mutsuz olamazdı!

Vail’in neden intihar ettiğini belli ki tanıklıklarıyla anlatanlara karşı açıklama yapan Bakanlık, sadece “peki 9 yaşındaki bir çocuk neden intihar eder?” sorusuna yanıt vermedi. Vermediği gibi de şöyle bir cennet tasviri yaptı:

Kocaeli’nin Kartepe ilçesinde önceki gün intihar eden Suriye uyruklu bir öğrencimizle ilgili bazı internet sitelerinde ve sosyal medyada yer alan; öğrencimizin intiharında “Suriyeli olduğu için öğretmeni tarafından azarlandığı ve arkadaşlarınca dışlandığı” iddiaları asılsız olup, gerçeği yansıtmamaktadır.

 

Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürlüğünün ilk tespitlerine göre; Kartepe Türk Fransız Kardeşliği Ortaokulu 5.sınıf öğrencisi olan Vail El Suud,  2018 yılı Mart ayında 3. Sınıfına kayıt yaptırarak eğitimine devam ettiği, son derece başarılı bir öğrenci olduğu,  Türk Fransız Kardeşlik İlkokulu’nda 2018/2019 Eğitim Öğretim yılında 4. Sınıfta iken ayın öğrencisi seçildiği, okulda öğretmeni ve arkadaşları ile ilgili herhangi bir problemi olmadığı, babasının ilgili bir veli olduğu, okulla sürekli iletişim halinde olduğu anlaşılmıştır.

 

Ayrıca Rehberlik İl Ekibinin ilk gözlemlerinde, öğretmenleri ve arkadaşları tarafından sevilen bir öğrenci olduğu tespit edilmiştir.

 

Eğitim camiamızı derinden üzen bu acı olayın bütün yönleriyle araştırılması için müfettiş görevlendirilmiş olup adli ve idari soruşturmalar devam etmektedir.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar