90 yaşındaki yazar Hasan Basri Aydın tutuklandı!

90 yaşındaki yazar Hasan Basri Aydın tutuklandı!

90 yaşındaki yazar Hasan Basri Aydın sağlık sorunları nedeniyle geldiği İstanbul’da eski bakanlar Cemil Çiçek ve Şevket Kazan’a hakaret ettiği iddiasıyla tutuklandı.

Tanrıya Mektuplar”, “Haymatlos” kitaplarının da yazarı olan 90 yaşındaki emekli öğretmen Hasan Basri Aydın, sağlık sorunları nedeniyle geldiği İstanbul’da eski bakanlar Cemil Çiçek ve Şevket Kazan’a hakaret suçlamasından gözaltına alındı. Adliyeye sevk edilen Aydın, tutuklanmasına karar verilerek, Silivri Cezaevi’ne gönderildi.

Gazete Duvar’daki habere göre, gözaltına alındıktan sonra Gaziosmanpaşa Adliyesi’ne getirilen Aydın’ın hakkındaki davaların düştüğü ancak adli sicilden resmi olarak silinmediği için gözaltına alındığı ifade edildi. Adliyede ifade veren Aydın’ın tutuklamasına karar verildi. Aydın’ın Silivri Cezaevi’ne götürüleceği öğrenildi.

1954 yılında öğretmenliğe başlayan Hasan Basri Aydın ilk olarak 1960 yılında Menderes hükümetine karşı yapılan öğrenci eylemlerinde tutuklandı. Daha sonra çeşitli defalar gözaltına alınan ve sürgün edilen Aydın, 1981 yılında İçişleri Bakanlığı tarafından vatandaşlıktan çıkarılmıştı. Aydın’ın bu dönemi anlattığı Haymatlos adlı bir kitabı bulunuyor.

Hasan Basri Aydın son olarak cezaevinde bulunan iki tutuklunun tedavilerine başlanmadığı gerekçesiyle dönemin Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk ve Cumhurbaşkanı hakkında yazdığı dilekçe ve yazıdan dolayı 2011 yılında aldığı 1 yıl ve 1 yıl 2 aylık hapis cezası nedeniyle cezaevine girmişti. Aydın’ın geçmiş yıllarda da yazdığı yazılar ve dilekçeler nedeniyle 27 defa hapse girdiği biliniyor.

Hasan Basri Aydın’ın Alzheimer hastası olduğu ve ciddi sağlık sorunları nedeniyle yaşamını tek başına sürdürmesinin imkansız olduğu belirtildi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar