Acele Kamulaştırmalar: Doğa, tarih, toplum, tarım, insan yıkımı!

Acele Kamulaştırmalar: Doğa, tarih, toplum, tarım, insan yıkımı!

Konya’dan Zonguldak’a, Efes’ten Dikili’ye, Hemşin’den Eskişehir ve Kütahya’ya kadar birçok yerde tarihi-tarımsal-doğal değerleri olan hektarlarca arazi “acele kamulaştırma” kararlarıyla maden, enerji ve inşaat patronlarının yağmasına açılıyor

Dağı taşı yağmalamak, HES’ler, RES’ler ya da maden ocaklarıyla cehenneme dönüştürmek için kolları sıvamış durumdalar. Dört bir yandan acele kamulaştırma haberleri geliyor. Bu kararların alındığı toprakların hepsi ya yerleşim alanlarına ya da ormanlara, su kaynaklarına, tarihi mekanlara yakın. Alınan kararlar, o bölgelerde yaşayan halkın yaşamını doğrudan etkileyeceği gibi, tüm bir Türkiye’nin de akciğerlerini, tarımsal zenginliğini söküp atmak anlamına geliyor. Sadece son birkaç günde basına yansıyan gelişmeler bile bu açıdan oldukça açık bir tablo sunuyor.

Bu kararları yerel halka “istihdam olanakları açacağız” diye pazarlıyorlar. Oysaki durum, Konya’nın Ilgın ilçesine bağlı Çavuşçugöl Mahallesi’nden bir köylünün dediği gibi “En fazla 20 kişiyi istihdam edecekler. Benim tarımsal arazimde 10 bin kişi istihdam ediyorum” cümlesindeki gibidir.

Çavuşçugöl maden patronlarının yağmasına açılıyor

Çavuşçugöl Mahallesi’nin verimli tarımsal arazilerini kömür ocağına dönüştürmek için yapılmayan kalmadı. Önce statüsü değiştirildi, sonra araziler satın alınmak istendi, halk 200 yıllık tarlalarını satmak istemeyince 3 Ocak tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan kararla tarlaların, Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu (TKİ) tarafından kamulaştırılması kararı alındı.

Bu karar, DSİ’nin Ocak 2020 tarihinde TKİ’ye verdiği yanıtta kamulaştırılıp kömür ocağı yapılmak istenen arazilerin halen yol, kanal ve göl sahası olarak kullanıldığı belirtilerek devrinin uygun bulunmadığını söylemesine rağmen verildi.

TKİ’nin hangi şirkete rödovans yöntemiyle peşkeş çekeceği henüz net değil. O bölgede başka ocaklar da işleten Düzgünler Şirketi ya da Yeni Anadolu Madencilik ve Teknolojileri A.Ş.’nin adı geçmekte, fakat yetkililer net bilgi vermekten kaçınıyor. Belli ki bu şirketler tıpkı müteahhitlerde olduğu gibi yandaş şirketler, köylüler de bu gerçeği “Cumhurbaşkanlığı kararnamesi çıkarttıracak kadar” sağlam yerlere sırtlarını dayadıkları sözleriyle dile getiriyor.

Halk 3 Ocak’ta alınan ‘acele kamulaştırma’ kararının hayata geçirildiğini ekili arazilerine iş makineleri girince anladı. Makineleri durdurmak istediler, fakat karşılarına her yerde olduğu gibi jandarma çıkarıldı.

Çavuşçugöl Meydanı’nda eylem yapan halk, aynı bölgede sayısız maden ocağının açıldığını, bir süre sonra bunların işlevsizleştiği ve şirketlerin çukurları bile kapatmadan çekip gittiklerini, fakat geride tahrip olmuş doğa kadar kanseri, KOAH’ı bıraktıklarını anlatıyor.

Hemşin, Eskişehir ve Kütahya için ‘acele kamulaştırma’!

Cumhurbaşkanlığı’nın ‘acele kamulaştırma’ kararlarının ardı arkası gelmiyor. Resmi gazetede yayınlanan kararla Hemşin Regülatörü ve Hidroelektrik Santralinin yapımı amacıyla Rize’nin Hemşin ilçesinin Ortaköy Mahallesi’nde yer alan taşınmaz, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kamulaştırıldı.

Eskişehir’de bulunan doğal gaz dağıtım sistemi kapsamında da Tepebaşı ilçesinin Keskin Mahallesi sınırları içinde yer alan taşınmaz, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından kamulaştırıldı.

Işıklar RES’in yapımı amacıyla Kütahya’da da acele kamulaştırılma kararı verildi.

Filyos Vadisi’ne dönük planlar açığa çıktı: Termik santrallerden çimento fabrikasına, petrokimya tesislerinden kömür-cevher depolama tesisine kadar pek çok tesis planlanıyor!

Zonguldak’ta “Filyos Vadisi Projesi” olarak adlandırılan bölgeye yapılması planlanan yatırımların neler olduğu kredi almak için başvurulan Dünya Bankası’na sunulan bir raporla ortaya çıktı

Devlet kaynaklarında “Kızılırmak Deltası’ndan Sakarya Irmağı’na kadar olan bölgenin en değerli ekosistemi” olarak tanımlanan Zonguldak’ın Filyos Vadisi’nde termik santrallerden çimento fabrikasına, petrokimya tesislerinden kömür-cevher depolama tesisine kadar bir dizi işletme açılması planlanıyor.

Projenin Zonguldak’ta, maden ocaklarının daralmasıyla artan istihdam sorununa çözüm olarak geliştirildiği belirtiliyor. Milli Parklar Genel Müdürlüğü‘nce Çaycuma ilçesi sınırları içindeki Filyos Vadisi’nde yapılması planlanan proje, geçmiş siyasetçiler tarafından da halka umut olarak sunulmuş, istihdam vaadiyle oy istenmişti. Bölgenin en büyük kamu yatırımı olarak sunulan projede 25 milyon ton yük kapasiteli bir liman, arkasında endüstri bölgesi ve sonrasında da serbest bölge bulunuyordu. “Sultan Abdülhamid’in rüyası” olduğu iddia edilen proje kapsamındaki limanın temeli, 2016 yılında, Başbakan Binali Yıldırım tarafından atıldı.

İzmir Efes, Dikili ilçelerinde sit alanlarının koruma statüleri değiştiriliyor!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İzmir’in Efes Selçuk ilçesinden Küçük Menderes Deltası ve Meryem Ana Tabiat Parkı’nı kapsayan bölgede 12. Grup doğal sit alanlarını koruma statülerini değiştirdi. Bu kararın arkasının yağma ve talan projeleriyle geleceği açık.

Yağmalanıp durulan Kuzey Ege, bu kez de Rüzgar Enerji Santrali (RES) projelerinin hedefinde. İzmir’in Dikili ilçesinde bulunan Merdivenli ve Denizköy mahalleleri mevkiinde Çandarlı RES Elektrik Üretim A.Ş. tarafından yapılması planlanan RES projesi için Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) süreci başladı. Projenin 1/100.000 ölçekli imar planlarında, ‘Orman, Tarım ve Doğal Karakteri Korunacak Bölge’ niteliği taşıyan 7 hektarlık alanda 7 RES tribünü kurulacağı ifade ediliyor. Yine proje sahası İzmir-Dikili Termal Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi içerisinde yer alıyor.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar