Açlık grevindeki 2 tutukluyu IŞİD’lilerle aynı koğuşa koydular

Açlık grevindeki 2 tutukluyu IŞİD’lilerle aynı koğuşa koydular

Tecride karşı yaşamına son veren Mahsum Pamay ile aynı odada kalan açlık grevindeki 2 tutuklu IŞİD üyelerinin bulunduğu koğuşa konuldu

Elazığ 1 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan 22 yaşındaki siyasi tutuklu Mahsum Pamay, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın üzerindeki tecridi protesto etmek için 5 Nisan’da yaşamına son vermişti. Ardından onunla aynı odada kalan Talip Kalın ve ismi öğrenilemeyen bir tutuklunun, cezaevi idaresi tarafından IŞİD üyelerinin bulunduğu başka bir koğuşa konuldukları belirtildi.

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre, geçtiğimiz Pazartesi günü telefonla eşini arayan Talip Kalın, oda arkadaşları Pamay’ın yaşamına son vermesi ardından cezaevi yönetiminin kendisi ve diğer arkadaşını IŞİD’lilerin kaldığı koğuşa yerleştirdiğini aktardı. Koğuşa alınmaları sonrası IŞİD üyelerinin sözlü hakaret ve tehditlerine maruz kaldıklarını söyleyen Kalın, can güvenliklerinin olmadığını belirtti.

Bu durum üzerine Talip Kalın’ın kardeşi Kıyas Kalın, hemen İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Merkezi’ne başvurdu.

Bu kadar hukuksuzluk olmaz

Ağabeyinin 1 Mart’tan bu yana açlık grevinde olduğunu ve Cumartesi günü tüm ailenin Elazığ’a geleceği bilgisini veren Kıyas Kalın, ağabeyinin ve arkadaşının can güvenliğinden endişe duyduklarını söyledi. Kalın, “Ülkede adaletin kırıntısının kalmadığını biliyoruz. Ancak bu kadar hukuksuzluk olmaz. Bunu asla kabul etmiyoruz. Aile olarak uyuyamıyoruz. Ağabeyim ve oda arkadaşı derhal bu canilerin arasından çıkarılmalı. Tüm insan hakları kurumlarına sesleniyorum; Ağabeyimin başına bir şey gelmeden kimin elinden ne geliyorsa yapmalı” diyerek duyarlılık çağrısında bulundu.

 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar