Açlık grevindeki tutuklular 7 gündür havalandırmaya çıkarılmıyor

Açlık grevindeki tutuklular 7 gündür havalandırmaya çıkarılmıyor

Osmaniye T Tipi Cezaevi’nde askeri yaptırımlara direnen tutsaklar üzerindeki baskılar ağırlaşarak sürüyor.

Osmaniye 2 No’lu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde açlık grevinde olan tutukluların, 12 Kasım’dan bu yana havalandırmaya çıkarılmadığı belirtildi.

Osmaniye 2 No’lu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde olan tutuklulara yönelik kötü muamele ve hak ihlallerine karşı 12 Kasım’dan bu yana başlatılan süresiz dönüşümsüz açlık grevi devam ediyor.

‘BASKILAR ARTIYOR’

Tutuklu Süleyman Saçal, babası Niyazi Saçal’la yaptığı telefon görüşmesinde, cezaevlerinde her geçen gün baskının arttığına, yasal olan tüm haklarının ellerinden alındığına dikkati çekti. Saçal, kendilerine ayakta sayımın dayatıldığını ve kabul etmeyen tutukluların darp edildiğini, özellikle Kuzey Suriye’deki gelişmelerle birlikte cezaevi yönetiminin baskılarını arttığını iletti. Saçal yaşadıklarını, “Askeri düzeni dayatıyorlar. Açlık grevine girdiğimiz günden beri havalandırma yasağı aldık” dediği belirtildi.

ZAFER İŞARETİNE HÜCRE CEZASI

Baba Saçal, oğlu Süleyman Saçal’ın Ağustos ayında çeşitli nedenler öne sürülerek görüş yasağı aldığını, Eylül ayında ise, kapalı görüş sona erdikten sonra oğlu ile karşılıklı zafer işareti ile birbirlerini selamladıkları için oğluna 15 gün ve aynı gün kapalı görüşe çıkan diğer tutuklulara da hücre cezası verildiğini söyledi.

Ayakta sayımı kabul etmeyen tutukluların telefon, görüş, kitap ve mektup cezaları aldıklarını dile getiren baba Saçal, cezaevinde yaşananlara karşı tutukluların duyarlılık çağrısı yaptıklarını aktardı.

Mezopotamya Ajansı

 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar