Açlık Grevleri ile Dayanışma İnsiyatifi eylemi

Açlık Grevleri ile Dayanışma İnsiyatifi eylemi

Açlık Grevleri ile Dayanışma İnsiyatifi Köln’de bir yürüyüş ve miting düzenledi

YAŞANACAK DÜNYA

Yaşanacak Dünya‘nın da içinde olduğu birçok devrimci ve yurtsever kurumun yer aldığı Köln Açlık Grevleri ile Dayanışma İnsiyatifi bir yürüyüş ve miting düzenledi.

Geçen hafta da Almanya’nın Dortmund kentindeki toplantının ardından kuruluşu ilan edilen Avrupa Tecrite Karşı Yaşam Platformu, Almanya’nın çeşitli kentlerinde düzenlenecek eylem planlamasını açıklamıştı.

Duisburg’ta açlık grevi’nin 43’ü gününü geride bırakan Mustafa Tuzak’ın da konuşmacı olarak katıldığı eylem Dom merkezi tren garının Brezlauer Platz tarafında başladı. Saygı duruşuyla başlayan miting, NAV DEM adına yapılan Kürtçe konuşma ile devam etti. Konuşmada “Tecritin sadece İmralı’da Abdullah Öcalan’a değil, tüm topluma dayatıldığı” vurgulandı.

Ardından süresiz dönüşümsüz açlık grevi direnişçisi Mustafa Tuzak konuştu. “Tecriti kırmak ve faşizmi yenmenin gelinen noktada vicdani, ahlaki bir sorumluluk olduğunu” vurgulayan Tuzak, her yerde direnişi büyütme çağrısı yaptı.

Konuşma esnasında atılan Kürtçe ve Almanca sloganlarda “Yaşasın Enternasyonal Dayanışma!”, “Be Serok jiyan nabê!”, “Katil Erdoğan!”, “IŞİD Başkanı Erdoğan!”, “Yaşasın Leyla’nın direnişi!” vb. sloganlar atıldı.

En önde “Tecriti yaralım” ve “HDP milletvekili Leyla Güven Süresiz Açlık Grevinde” yazılı pankartların olduğu kitle Ebertplatz’a doğru yürüyüşe geçti. Yol boyunca yine “Jin Jiyan Azadi!”, “Leyla Güven Onurumuzdur!” “Yaşasın Enternasyonal Dayanışma!” sloganları ve Kürtçe coşkulu müzikler susmadı.

Ebertplatz’ta inisiyatif içerisindeki siyasi yapılar adına yapılan ikinci mitingin ardından 2 Mart’ta Almanya merkezli eylemin çağrısı yapılarak eylem sonlandırıldı.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar