Adli Tıp Kurulu Şule Çet’in boynundaki kırığa dikkat çekti

Adli Tıp Kurulu Şule Çet’in boynundaki kırığa dikkat çekti

1. Adli Tıp İhtisas Kurulu’nun mahkemenin isteği üzerine hazırladığı mütalaada Şule Çet’in boynunda kırık olduğunu ve bu kırığın kişi canlı iken boyun bölgesinin travmaya maruz kaldığını gösterdiğini belirtti

Şule Çet’in intihar ettiği iddialarını çökerten yeni bir bulgu ve değerlendirme de Adli Tıp Kurumu, 1. Adli Tıp İhtisas Kurulu’ndan geldi. Kurul, Ankara 31. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 13 Şubat tarihli yazısıyla Şule Çet’le ilgili bilgi talebini değerlendirdi ve yaklaşık 3 ay sonra mahkemeye 25 sayfalık bir mütalaa sundu. Şule’nin intihar edecek bir mizaca sahip olmadığını, 1 buçuk yıl önce depresyon geçirmiş olmasının bunun kanıtı olamayacağını belirtirken; aynı zamanda “Şule Çet’in boynunda kırık var, saldırı sonucu meydana gelmiş olabilir” diye bir tespitte bulundu. Bu tespit Şule’nin ölümüyle ilgili şimdiye kadar yapılan tespitlerle birleşerek onun öldürüldüğü kanaatini güçlendiriyor.

Ankara’da, 29 Mayıs 2018 tarihinde bir plazanın 20. katından şüpheli bir şekilde düşerek hayatını kaybeden 22 yaşındaki üniversite öğrencisi Şule Çet’in ölümüne ilişkin dava sürüyor. Adli Tıp Kurulu’nun bu mütalaası Şule Çet’e tecavüz edip, katletmekten yargılanan Çağatay Aksu ve Berk Akand’ın yüksek sınırdan ceza almasını sağlayacak bir veri.

Birgün’den Erk Acarer’in haberine göre, Çet davasında ilk duruşma, 6 Şubat tarihinde görüldü. 10 Temmuz tarihine ertelenen, 15 Mayıs’taki 2’inci duruşmanın hemen ardından ise Adli Tıp Kurumu, 1. Adli Tıp İhtisas Kurulu, Ankara 31.Ağır Ceza Mahkemesi’ne ek mütalaa göndererek, olayın bir intihar olmaktan uzak olduğuna şu ifadelerle dikkat çekti:

“Şule Çet’in, intihar için risk etmeni olan yoğun bir ümitsizlik duygusu içinde olmadığı ve sorun çözme becerisinin olduğu görülmektedir.

Ölümünden önceki dönemde, yakın çevresi tarafından farkedilen ciddi intihar planının eşlik ettiği aktif bir depresif tablo içinde olmadığı kanaati oluşmaktadır.

Bir kişinin olaydan yaklaşık 1.5 yıl önce aldığı depresyon tanısından yola çıkarak olay anındaki ruhsal durumunu tahmin etmenin tıbben çok mümkün olmadığı bilinmektedir.

İdrarında tespit edilen ilaç etken maddesi, kişinin intihar ettiğini gösteren somut bir tıbbi kanıt niteliğinde değildir.”

HAYATTAYKEN BOYNUNUN KIRILMASI İHTİMAL DAHİLİNDE’

Adli Tıp Kurumu, 1. Adli Tıp İhtisas Kurulu, Ankara 31. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdiği ek mütalaada ayrıca, daha önceki 3 raporda belirtilmeyen bir notaya vurgu yaptı: “Boyun bölgesinde kırık var. Travmaya maruz kalmış olması ihtimaller dahilinde.

Kurumun raporunda söz konusu konu ile ilgili olarak şu ifadelere yer verildi: “Şule Çet’in otopsisinde tespit edilen ‘hyoid kemik sağ boynuz orta bölümde ekimozlu kırık’ bulgusu, kişi canlı iken boyun bölgesinin travmaya maruz kaldığının göstergesi. Bu, boyna bası sonucu oluşabileceği gibi, yüksekten düşme sonucunda da oluşabilir.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar