Adnan Yücel ezgilerle anıldı

Adnan Yücel ezgilerle anıldı

“Aşkın ve kavganın şairi” Adnan Yücel’in ölümsüzleşmesinin 17. yılında Tuzluçayır’daki Tekmezar Parkı’nda yoğun ve canlı katılımın olduğu müzik dinletisi gerçekleştirildi.

Dün akşam (4 Ağustos) Tekmezar Parkı’nda (Hacı Bektaş-ı Veli parkı) gerçekleşen etkinlik, Tuzluçayır halkının yoğun katılımı ve canlı ilgisiyle buluştu.

Açılış konuşmasıyla başlayan etkinlik, okunan şiirler ve müzik dinletisiyle devam etti.

Etkinliğe katılan işçi ve emekçilerin selamlanıp, Adnan Yücel’in ve şiirinin kısaca anlatıldığı açılış konuşmasından sonra Bayram Kaya, Gezi’de (Mayıs-Haziran Direnişi) ölümsüzleşen Ethem yoldaş için yazdığı şiiri okudu.

Kaya’nın ardından Edip Gözeger Kürtçe parçalarını seslendirdi.

Gözeger’den sonra da Grup Devinim sahne aldı. Grup Devinim Adnan Yücel’in bestelenmiş parçalarını seslendirdi.

Daha sonra Yoldaşça Türküler sahne alarak yoldaşça türküleriyle katkı sundu.

Etkinliğin sonunda Grup Dalga sahne aldı. Grup Dalga da Adnan Yücelin şiirlerinden kendisinin bestelediği şarkılar ve Grup Yorum’un parçalarından ezgilerle katkı sundular.

Oldukça coşkulu geçen etkinlik, semt sakinlerinin yoğun katılım ve ilgisiyle karşılandı. Etkinlik sırasında Adana’da yaşayan Adnan Yücel’in eşi Ayşe Yücel’in selamları da iletildi.

Etkinlikte yapılan açılış konuşmasında şunlar ifade edildi:

Adnan Yücel’i kısaca anlatarak konuşmamıza başlayalım. Düşünün ki tank ve postallar altında bütün bir ülke ezilmiş ve sindirilmişken, dışarıda yaprak kımıldamazken, başladı şiirlerine. Devrimcilerin direnişlerini yazdı o… Gelecek olan baharın haberciliğini yaptı. ‘Şiirler doğacak kıvamda’ dedi önce cezaevi direnişlerini destanlaştırdı. Dışarıda yaprak dahi kımıldamazken ‘Bir tutam kır çiçeğinin’ hayata, mücadeleye tutunuşlarını anlattı.

 

Sadece cezaevi direnişlerini mi anlattı Adnan Yücel? Hayır! O umudu da anlattı. İşçi sınıfının patronlara karşı direnişlerini anlattı sık sık. Her direnişe bir şiir sığdırdı. Bu toprakların evladı oldu, efsanelerini şiirleştirdi. Ateşin ve Güneşin Çocukları’nı anlattı.

 

Ankara’da öğretmenlik yaptı, Çukurova Üniversitesi’nde hocalık… Ankara’yı anlattı bazı şiirlerinde, bazı şiirlerini Adana yaptı. Çukurova’da pamuk işlerini anlattı, ‘Çukurova Çeşitlemesi’ni yazdı.

 

Adnan Yücel bu toprakların yazılmayan hikayesini yazdı şiirleriyle. Şairler şiirleri yaşadığı surece yaşarlar. O da bu büyüklükte yaşıyor, yaşayacak.

 

Adnan Yücel için düzenlediğimiz bu etkinlik, etkinliğe katkı sunan müzik gruplarının ve sanatçı arkadaşlarımızın herbirinin isçi, emekçi oluşuyla da derin bir anlam kazanıyor. Müzik gruplarında yer alan arkadaşlarımızdan kiminin OSTİM isçisi, kiminin belediye ve kamu işçisi-emekçisi olmaları onur verici bir durumdur.

 

Şimdi sizleri Adnan Yücel’in bestelenmiş parçalarının da yer aldığı müzik dinletisiyle baş başa bırakırken, Alınteri adına hepinizi saygıyla selamlıyoruz. Tekrar hoşgeldiniz.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar