‘Ağır hasta tutsaklar derhal serbest bırakılsın’

‘Ağır hasta tutsaklar derhal serbest bırakılsın’

İHD İstanbul ve Ankara şubeleri cezaevi komisyonlarının gerçekleştirdiği açıklamalarda hasta tutsaklardan Abdullah Kalay ve Sabri Kaya’nın durumları hakkında bilgi verildi

İHD İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu’nun gerçekleştirdiği 425. F Oturmasında ağır hasta mahpus Abdullah Kalay’ın durumuna ilişkin bilgiler paylaşıldı, korona salgınının ciddi boyutlara ulaştığı Silivri Hapishanesi’ne ilişkin bilgiler verildi.

İHD Ankara Şubesi Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi de 297. Hafta basın açıklamasında 10 yıldır cezaevinde bulunan hasta tutsaklardan Sabri Kaya’nın durumuna ilişkin bilgiler paylaşarak, kalp başta olmak üzere sayısız hastalığı olan ve durumu giderek kritikleşen Kaya’nın bir an önce tahliye edilmesini istedi.

Silivri’de salgın yayıldı, 7 kişilik koğuşlarda 39-45 kişi kalıyor, hiçbir önlem alınmadı

İHD İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu’nun gerçekleştirdiği 425. F Oturmasında Silivri Hapishanesi’ndeki gelişmelere ilişkin “Hapishanelerde salgınla mücadele yerine gerçeklerin gizlenmesine yönelik çabaların öne çıktığı görülmekte bu durum endişelerimizi artırmaktadır” vurgusu yapılarak şu bilgiler paylaşıldı:

Marmara Bölgesi hapishanelerinden Silivri 7 Nolu L tipi Hapishanesi’nde  8 mahpusun yoğun bakımda olduğu,  7 nolu’da başlayan giderek 8 nolu, 6 ve 5 nolu L tipi bölümlere de ulaştığı belirtilen salgında 191 mahpusun enfekte olduğu ancak yeterli tedaviye erişemedikleri, buna rağmen tahliyelerinin sağlanmadığı, 7 kişilik odalarda 39- 45 mahpusun  tutulduğu, salgın önlemi olarak uygulanması zorunlu sosyal mesafe kuralının kalabalık ve hapishanenin fiziki koşulları nedeniyle uygulanamadığı, mahpuslara koğuş içinde maske verilmediği, hijyen ve beslenme koşullarının yetersiz olduğu, revir ve hastanelere erişimde ciddi sorunlar  yaşandığı, ağır ve kronik hasta mahpusların tedavilerinin durdurularak bir anlamda ölüme terk edildikleri ve daha pek çok soruna dair  derneğimize ve kamuoyuna yansıyan pek çok bilgi ve yardım talebi söz konusudur.

Abdullah Kalay ve tüm hasta tutsaklar serbest bırakılsın

Salgın nedeniyle bu hafta da internet ortamında yapılan 425. F Oturmasında ağır hasta mahpus Abdullah Kalay’ın durumuna ilişkin de şu bilgiler paylaşılarak, “Abdullah Kalay nezdinde tüm ağır hasta mahpusların serbest bırakılması için yetkilileri göreve çağırıyoruz” denildi:

Halen, Kocaeli Kandıra 2 Nolu F tipi Hapishanesinde tutulmakta olan Abdullah Kalay; 1992’de tutuklanır, 1996 ve 2000 yıllarında katıldığı ölüm oruçları sonrasında Wernicke Korsakoff tanısı konur ve  2002 yılında sağlık durumu nedeniyle tahliye edilir. Tutuksuz yargılanan Kalay’a 2008 yılında müebbet hapis cezası verilir. 2010 yılında Yargıtay cezasını onaylar ve sağlık durumunda bir iyileşme olmadığı halde yeniden tutuklanarak hapishaneye konulur. Hapishane koşullarında sağlık durumu giderek daha da kötüleşir.  2012 yılında kalp krizi geçirir ve yapılan anjiyo sonrasında tıkalı ana arter damarına stent takılarak ölümden döndürülür. Kalp krizi geçirdiğinde 2 saat sonra hastaneye ulaştırılabilen Kalay, geç müdahale edildiği için kalbinin büyük bir kısmı tahribata uğramıştır. Bundan dolayı kalp yetmezliği, damar ve böbrek rahatsızlığı yaşamaya başlar. Kalbinin çalışma oranı %25-30’dur ve 10 çeşit ilaç kullanmaktadır. Buna rağmen durumu daha da kötüleşir. 25.05.2019 tarihinde kalbine pil takılır.  09.01.2020 tarihinde ise kalp pili muayenesi sırasında yeniden kalp krizi geçiren Kalay acil müdahale ile bir kez daha ölümden döndürülür. Ayrıca kulağında %50 duyma kaybı, bacaklarda ödem, hemoroid, prostat rahatsızlığı ve sol böbreğinde taş vardır. Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Adli Tıp Ana Bilim Dalı Kurulu, dört kez, “hapishanede kalamaz” raporu verir. Buna rağmen, İstanbul Adli Tıp Kurumu 3. İhtisas Kurulu bu raporları kabul etmeyerek Kalay’ın tahliyesini engeller. Abdullah Kalay, 31.03. 2020 tarihinde Kocaeli Cumhuriyet Savcılığına gönderdiği dilekçesinde;  Covid-19 Salgını yanında kalp yetmezliği ve kalp krizi riskinin yüksek olduğunu,  bu nedenle avukatının infaz ertelemesi dilekçesi verdiğini,  cumhuriyet savcılığının ise kendisini yeniden hastaneye sevk ederek sağlık raporu alınmasına karar verdiğini, ancak  sağlık durumu ve kalp krizi riski nedeniyle kapalı ring aracı ile kelepçeli halde hastaneye gitmesinin mümkün olmadığını belirterek , mevcut sağlık raporlarının incelenip değerlendirilerek tahliye edilmesine karar verilmesini istemiştir.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar