Ağustos’ta 49 kadın katledildi!

Ağustos’ta 49 kadın katledildi!

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, 2019 Ağustos’unda en az 49 kadının katledildiğini açıkladı

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, 2019 Ağustos’unda en az 49 kadının katledildiğini açıkladı. Platform, Ağustos ayında da kadınların en çok eski eşleri, akrabaları, eski sevgilileri, reddettikleri erkekler tarafından katledildiklerini vurguladı. Cinayetlerin 7’sinin şüpheli ölüm olarak kaydedildiğini, 29 kadının neden öldürüldüğünün tespit edilemediğini belirten platform, cinayet gerekçelerini de “3’ünün ekonomik bahaneyle, 10’u boşanmak istemesi, ayrılmak istemesi, arkadaşlık isteğini reddetmesi gibi kendi hayatına dair karar almak isterken öldürüldü” şeklinde sıraladı.

Kadınların kim tarafından, neden öldürüldüğü tespit edilmedikçe; adil yargılama yapılmayıp şüpheli, sanık ve katiller caydırıcı cezalar almadıkça, önleyici tedbirler uygulanmadıkça şiddet boyut değiştirerek sürmeye devam ediyor” diye belirtilen raporda, kadın cinayetleri illere, kimler tarafından ve nasıl işlendiğine, mekan ve çalışma durumlarına göre şöyle irdelendi.

Kadınlar kimler tarafından öldürüldü?

 

Ağustos ayında öldürülen 49 kadının 8’inin kim tarafından öldürüldüğü tespit edilemedi, 14’ü evli oldukları erkek, 8’i tanıdık/akraba, 7’si birlikte olduğu erkek, 3’ü eskiden birlikte olduğu ve ayrıldığı erkek, 2’si babası, 2’si eskiden evli olduğu ve boşandığı erkek, 2’si kardeşi, 2’si oğlu ve 1’i de üvey oğlu tarafından öldürülmüştür.

 

Kadınlar en çok ateşli silahlarla öldürüldü

 

25’i ateşli silahlarla, 12’si kesici aletle, 3’ü düşerek, 2’si boğularak, 1’i darp edilerek, 1’i ilaçla ve 1’i de sert bir cisimle vurularak öldürüldü. Ve ne yazık ki 4’ünün nasıl öldürüldüğü tespit edilememiştir.

 

Kadınlar çoğunlukla evlerinde öldürüldü

 

Kadınların 26’sı evinde, 2’si yolda, 2’si hastanede, 1’i işyerinde, 1’i kafede, 1’i eğlence mekanında, 1’i parkta, 1’i arabada ve 6’sı sokak ortasında öldürülmüştür. Öldürülen kadınların 1’i baraj gölünde ve 1’i de arazide cansız bedenleri bulundu. 6 kadının nerede öldürüldüğü tespit edilememiştir.

 

Kadınların çalışma durumu hala tespit edilemiyor

 

Kadınların çalışma durumlarını tespit etmek ise çok zor. Önemli olan bu verinin de basın mensupları tarafından dikkate alınması gerektiğini düşünüyoruz. Ulaşılabilen veriye göre kadınların 7’si bir işyerinde çalışıyor, 2’si çalışmıyor ve 40 kadının çalışma durumu bilinememektedir.

 

Birbirinden farklı bölgelerde ve illerde kadınlar öldürülüyor ve kadınlar öldürülmediği şehirler istiyor.

6284’ün etkin uygulanması sonucu kadın cinayetlerinin büyük oranda engellenebileceğinin belirtildiği raporda “Ağustos ayında öldürülen kadınların 34’ünün  koruma kararının olup olmadığı bilinmezken; 13 kadının herhangi bir uzaklaştırma veya koruma kararı bulunmamaktadır” denilerek işlenen cinayetler irdelendi.

Raporda kadınların cinsel şiddete, çocuk istismara uğramaya devam ettikleri örneklerle yer verildi. Dünyada kadın hareketi ve kadına dönük şiddet-cinayet gelişmelerini de ele alan rapor, İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanması talebi yinelenerek sonlandırıldı.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar