AİHM Cizre davasında da maskeyi indirdi

AİHM Cizre davasında da maskeyi indirdi

AİHM Cizre bodrumlarında katledilen 137 kişiyle ilgili başvuruyu AYM’nin etkili bir hukuk yolu olduğu anlamına gelecek bir yaklaşımla “kabul edilemez” buldu!

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) maskelerini çıkardığı bir karara daha imza attı. Türkiye’deki iç hukuk yollarının tüketilmediğine hükmederek, Cizre bodrumlarında katledilen 137 kişiyle ilgili başvuruyu “kabul edilemez” buldu!

AİHM’de, 2015-16 yılları arasında, 137 kişinin öldüğü sokağa çıkma yasakları sırasında yaşanan katliamlara ve ihlallere dair başvurunun kabul edilmesi üzerine açılan davanın kabul edilebilirlik duruşması görüldü.  AİHM, başvuruyu “Türkiye’deki iç hukuk yollarının tüketilmediği” gerekçesiyle kabul edilemez buldu.

Daha önce Roboski’de de eksik belgeleri yani teknik bir kusuru bahane ederek davayı kabul etmeyen AİHM, bu kararıyla da son derece siyasallaşmış Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) olağanüstü bir misyon yüklemiş, bu mahkemenin açık tarafgirliğini “etkili bir hak arama merci” diyerek bilinçli olarak perdelemiş, bu açıdan da kendisi sınıfsal bir taraf olmuştur.

Cizre’deki sokağa çıkma yasakları döneminde sözkonusu bodrumlarda hayatını kaybedenler arasında, Cizre Halk Meclisi Eş Başkanları Mehmet Tunç ve Asya Yüksel, Gazeteci Rohat Aktaş, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) PM üyeleri, MKM sanatçıları, KJA üyeleri ve çok sayıda öğrencinin yanı sıra çocuklar da bulunuyordu. Bodrumlarda hayatını kaybedenlerin bazılarının ise cenazelerine halen ulaşılmış değil.

AİHM’nin bu kararından sonra ailelerin avukatlarından Ramazan Demir kendi Twitter adresi üzerinden yaptığı açıklamalarda AİHM’in bu kararını teşhir ederek, AYM’nin vereceği kararlardan sonra yeninden AİHM’e gideceklerini vurguladı.

Demir o paylaşımlarında şunları ifade etti:

 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar