AKG Gazbeton’dan işçilere protokol dayatması

AKG Gazbeton’dan işçilere protokol dayatması

AKG Gazbeton fabrikasından atılan 80 işçi, protokol imzalatmak için baskı yapan yönetime karşı fabrika önünde bekliyor.

İzmir Kemalpaşa’daki AKG Gazbeton işçileri, patronların işten atılan işçilerin tazminat ve diğer haklarını gasbetmek için kullandıkları klasik yöntemlerden biri olan “protokol imzalatma” dayatmasıyla karşı karşıyalar. Bu dayatmayı kabul etmeyen 80 işçi, fabrika önünde bekleyişe geçti.

MA’daki habere göre konkordato talep ettiği ileri sürülen AKG Gazbeton’dan atılan işçiler, tazminatlarını ve içeride kalan ücretlerini almak için fabrikanın önüne gelip, patronlarından görüşme talep etti; ancak fabrika yönetimi görüşmeyi kabul etmedi.

Yöneticilerle daha önce görüşme yapan işçiler, kendilerine bir protokol belgesi imzalatmak istediklerini söyledi. 27 yıldır fabrikada çalışan ve ismini vermek istemeyen bir işçi, yönetimin imzalatmak istediği protokolde tazminatların 31 Aralık 2019 tarihinde verileceğini taahhüt ettiğini belirtti. Protokol metninde; bu süre içinde işçinin alacağı ücretlerle ilgili dava açmayacağını, sözü geçen tarihte ödeme yapıldığında işçinin başkaca hak talep edemeyeceği belirtiliyor.

‘Hakkımızı istiyoruz’

Kemalpaşa’daki fabrikanın önünde bekleyen işçilerden, fabrika yönetiminin dayattığı protokolü imzalayanlar az sayıda. İmzalamayan işçilerden biri, “30 yıla yaklaşan bir çalışma süresinin getirdiği bütün haklarımızı almak istiyoruz. Aylardır maaş alamıyoruz. Bize bu protokolü dayatan yönetim, imza atın, o tarihe kadar da işsizlik maaşından yararlanın diyor. İşsizlik maaşına bile ihtiyacı olan arkadaşlarımız var, o yüzden imzaladılar. Biz onca yıl bu fabrikada çalıştık, şimdi sadece hakkımızı istiyoruz” dediler.

2002 yılında kurulan sitelerindeki bilgiye göre, “Toprak sanayisinde 70 yıla dayanan köklü bir geçmişe sahip olan” AKG Gazbeton, minepor yalıtım plağı üretiyor. Google aramalarında “büyük yatırımlarla” öne çıkan AKG Gazbeton’un İzmir, Kırıkkale ve Çorlu’da fabrikaları var. Diğer illerdeki işçiler de aynı şekilde protokolü imzalamamak için direndiği bilgisini yine işçiler verdi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar