AKP şimdi de gözünü Şirince Köyü’ne dikti

AKP şimdi de gözünü Şirince Köyü’ne dikti

Tarihi M.Ö. 5 yüzyıla dayanan Şirince Köyü’ne Maden Ocağı açılmak isteniyor

Kuzey Ormanları, Dersim, Kaz Dağları, Şimdi de Şirince Köyü… AKP’nin çevre katliamı devam ediyor. Tüm doğal güzellikleri ve tarihi mirasları ranta açan devlet, Şirince Köyü’nde Mermer ocağı projesi için düğmeye bastı. Binlerce zeytin ağacının kesilmesi gündemde…

Tarihi ve doğa güzellikleriyle ünlü İzmir/Selçuk ilçesinde bulunan Şirince Köyü Selçuk  Zeytinyağı, şarapçılık gibi üretim alanlarının yanında şeftali, incir, elma ve ceviz ile geçimini sağlayan , kültürel ve doğal güzellikleriyle adını duyurmuş bir yer.  Tarihinin Milattan Önce 5. yüzyıla kadar dayandığı bu köyün etrafı zeytin ağaçları ve üzüm bağlarıyla çevrili. Bu projeyle binlerce ağaç ve üzüm bağları yok edileceği gibi burada kurulu bulunan Aziz Nesin Matematik Köyü’nü de etkileyecek. Mermer Ocağı’nın çevreye yayacağı toz bulutu nedeniyle biyoçeşitlilik azalacağı gibi, ocaktan yayılan atıklar nedeniyle toprağın ve yeraltı sularının yapısı da bozulacak.

Projeye onay verilmesi halinde Ruçhan Abaylı tarafından işletilecek olan mermer ocağındaki çalışmaların toplam 99 hektarlık alanda yapılacağı, ilk olarak mermer arama çalışmalarının 24 hektarlık alanı kapsayacağı, buradan yıllık 65 bin metreküp kapasiteli alanda ocak işletimi gerçekleştirileceği belirtilirken, mevcut yolların yetersiz olması nedeniyle Şirince ve Belevi arasındaki dağın delme ve oyma faaliyetleri için de yeni bir yol açılacak.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar