AKP’den büyükşehir belediyelerine ayar çekme taslağı!

AKP’den büyükşehir belediyelerine ayar çekme taslağı!

Birçok büyükşehir belediyesini kaybeden AKP kendi durumuna uygun düşecek yeni bir düzenleme üzerinde çalışıyor

İşine gelmeyen her yasayı kendi durumuna uygun hale getirmekteki cevvalliğiyle bilinen AKP, bu sefer de büyükşehir belediyelerine ilişkin yeni bir düzenleme üzerinde çalışıyor. 31 Mar yerel seçimlerinde Türkiye’nin belli başlı büyükşehirlerini kaybeden AKP’nin ve özellikle de Erdoğan’ın sık sık “ama belediye meclislerinde çoğunluk bizde” dediğini biliyoruz. Büyükşehir belediyelerinin yetkilerini sınırlamak için çalışmalar başlatıldığını da.

Zaten açıktan ifade ettiği bu yaklaşımını şimdi bir taslakla pratikleştiriyor. Kaybettiği büyükşehirlerin pek çok yetkisinin belediye meclislerine ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na verilmesini sağlayacak bir taslak üzerinde çalışıyor. Bu taslak aynı zamanda kendinden olmayan belediyelerin son derece keyfi hatta sabotaj biçiminde eylemelerle Valilik tarafından soruşturmaya uğramasının da önünü açıyor.

Hürriyet’ten Nuray Babacan’ın haberi taslağa dair önemli ipuçları sunuyor. Bu ipuçları da düzenlemenin “Belediyeleri kazanmadıysak da devletin gücü ve meclis çoğunlukları elimizde, onu tepe tepe kullanırız” yaklaşımıyla hazırlandığı gösteriyor.

Nuray Babacan’ın aktardığına göre AKP’nin hazırladığı ‘büyükşehir belediyeleri taslağı’nda, belediyelerin ‘görevlerini ihmal etmeleri durumunda’ yeni bir mekanizma kuruluyor. Halkın sağlığı ve esenliğini ilgilendiren konularda ‘belediye üzerine düşeni yapmazsa’ valilik hizmetin üç gün içinde yapılması için uyarıda bulunacak. Yapılmazsa, doğrudan hizmeti valilik üstlenecek. Bütçesi merkezden sağlanacak ve belediye başkanı hakkında görevi ihmal soruşturma süreci başlatılacak.

Taslağa göre, imar planı hazırlamakta esas yetkili belediye meclisleri olacak. Ayrıca Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın resen plan yapma ve kontrol yetkisi olacak. TOKİ, Özelleştirme İdaresi gibi imar yetkisi olan kurumlardan bu yetki alınacak. Bakanlık ise yetkisini okul, kamu binası, kaymakamlık binası yapımı gibi zorunlu hallerde kullanacak.

Büyükşehir belediyesi ile ilçe belediyeleri arasındaki ‘görev ve yetki ihtilafları’ giderilecek. Belediyeler ‘merkez ve taşra’ olarak ikiye ayrılacak. Merkeze uzak taşra belediyeleri, rutin hizmetlerini yapacak ve buna göre bütçe oluşturulacak.

Örneğin zabıta, mezarlık, cenaze, çöp toplama, ilaçlama, otogar gibi hizmetleri taşra belediyeleri kendileri yapacak. Bugünkü uygulamada bu hizmetler merkezden yapılıyor.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar