Albayrak halen ‘en kötü geride kalmıştır’ diyor

Albayrak halen ‘en kötü geride kalmıştır’ diyor

TÜİK’e göre ekonomi 2018’in son çeyreğinde yüzde 3 küçüldü. Yıl sonu büyüme oranı yüzde 2,6 oldu. Bu verilerden sonra açıklama yapan Albayrak ise “İktisadi faaliyette en kötü geride kalmıştır. 2019’a ait güncel veriler, ekonominin hızlı bir toparlanma eğilimine girdiğine işaret etmektedir” diye açıklama yaptı

TÜİK’in açıkladığı verilere göre ekonomi 2018’in son çeyreğinde yüzde 3 oranında küçüldü. Yıl sonu büyüme oranı ise damat Berat Albayrak’ın Yeni Ekonomi Programı (YEP) tahminlerini de yerle bir ederek yüzde 2,6’ya düştü. Berat Albayrak 2018 büyüme oranını yüzde 3,8 öngörüyordu. Veriler 2019’un ilk çeyreğinde de daralmanın devam edeceğini, Türkiye’nin resmen krize doğru ilerlediğini gösteriyor.

Açıklanan veriler daralmanın en çok hissedildiği sektörlerin inşaat ve sanayi olduğunu, mal ve hizmet ihracatındaki yüzde 7,5 oranındaki artışa rağmen, ithalatın yüzde 7,9 oranında azaldığını yani üretimdeki daralmayı ortaya koyuyor.

TÜİK’in 2018 yılının ekim-aralık dönemini kapsayan son çeyrek büyüme oranları yani gayrisafi yurtiçi hasıla verilerine göre tablo şöyle:

Türkiye ekonomisi yılın son çeyreği itibariyle yüzde 3 küçüldü ve resmen daralmaya girdi.

Son çeyrekteki daralma sonrasında 2018 yılı büyüme oranı yüzde 2,6 oldu.

Yılın son çeyreğinde ticaret, ulaştırma, konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetlerinin toplamından oluşan hizmet sektörü yüzde 0,3, tarım sektörü yüzde 0,5, sanayi sektörü yüzde 6,4, inşaat sektörü yüzde 8,7 küçüldü.

Hanehalkı nihai tüketim harcamaları da bu çeyrekte yüzde 8,9 oranında azaldı.

2018 yılı sonu itibariyle de hizmet sektörü yüzde 5,6, tarım sektörü yüzde 1,3, sanayi sektörü yüzde 1,1 oranında arttı, inşaat sektörü ise yüzde 1,9 oranında azaldı.

Yine 2018 itibariyle mal ve hizmet ihracatı yüzde 7,5 oranında artarken, ithalat yüzde 7,9 oranında azaldı.

Veriler, daralmanın 2019’un ilk çeyreğinde de süreceğinin ve ekonominin resesyona (iki dönem üst üste gerilemeye bağlı olarak resmen ekonomik kriz) gireceğinin işareti oldu.

Albayrak halen ‘en kötüsü geride kaldı’ diyor

Ekonomik krize doğru sürüklenişi tanzim pazarları, istihdam seferberliği denilen kof yalanlar, kapı kapı dolaşarak sıcak para dilenmelerle perdelemeye çalışan AKP’li devletin ekonomi dümeninde oturan damat Albayrak TÜİK’in verilerinden sonra “her şey iyi olacak” mavallarını bir kez daha okuyarak şunları belirtti:

2018 son çeyrek büyümesi % -3 olarak piyasa beklentileri doğrultusunda gerçekleşmiştir. İç ve dış dengelenmeyi bir arada sağladığımız bu dönem, cari açık ve enflasyonda düşüş başlattık. İktisadi faaliyette en kötü geride kalmıştır. Büyümede en kötü beklentiler gerçekleşmemiştir.

 

Tarihin en ciddi spekülatif saldırısının yanında küresel alanda büyümenin yavaşlama eğilimine girdiği döneme rağmen 2001 ve 2008 yıllarındakine benzer bir durum gerçekleşmemiş, süreç çok kısa sürede başarılı bir şekilde atlatılmıştır.

 

Son çeyrekte görülen daralmaya rağmen net dış talebin büyümeye 9,7 puan pozitif katkı sağlaması dengelenme sürecinin öngörüldüğü şekilde devam ettiğinin önemli bir işaretidir.

 

Son dönemde finansal piyasalarda gözlenen olumlu gelişmeler, enflasyondaki düşüş trendi, öncü göstergelerdeki iyileşmeler, finansmana erişimde atılan adımlar ve istihdam seferberliği sayesinde 2019 yılında büyümenin YEP’te öngördüğümüz şekilde seyredeceğine inancımız tamdır.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar