Alevi kurumlarından infaz yasası düzenlemesine karşı açıklama

Alevi kurumlarından infaz yasası düzenlemesine karşı açıklama

8 Alevi kurumu, koronavirüs salgını nedeniyle yapılan infaz yasası değişikliğiyle çocuk istismarcılarının, tecavüzcülerin, kadına şiddet uygulayanların ve uyuşturucu tacirlerinin bile serbest bırakılıp, siyasi tutsakların kapsam dışında tutulmasını protesto etti

“Toplumsal barış için adalet” diyen Alevi kurumları ceza infaz yasasında yapılacak değişikliklerin öncelikle özgürlük, barış, adalet, insanca bir yaşam, ücretsiz eğitim, ücretsiz sağlık isteyen öğrencileri, gazetecileri, akademisyenleri, öğretmenleri ve halkın seçilmişlerini kapsaması gerektiğini belirterek, “Çocuklarımıza örgütlü uyuşturucu satanları, kadınlara cinsel saldırıda bulunanları, kadınları katledenleri, serbest bırakmak kabul edilemez” dedi.

İnfaz yasasında yapılacak değişikliklerin eşitlik ilkesine aykırı olması ve dahası çocuk istismarcıları, kadına şiddet uygulayanlar, tecavüzcüler ve uyuşturucu tacirlerini kapsadığı halde, gazetecileri, siyasetçileri, öğrencileri ve bir bütün olarak siyasi tutsakları kapsamamasını ortak bir açıklamayla protesto eden Alevi kurumları, “Devletin yurttaşlar arasında ahlaki ve vicdani deformasyon yaratabilecek uygulamalardan kaçınması esastır” vurgusunda bulundu.

8 Alevi kurumunun imzasıyla yayınlanan açıklamanın devamında şunlar belirtildi:

Her dönemde anayasaya aykırı af kanunları çıkarıp, önce yandaşları sonra bunu genişletip toplumun kabul edemeyeceği suçluları “kader mahkumu” olarak adlandırıp serbest bırakmak, yurttaşlar arasında ayrımcılık yapmak anlamına gelebileceği gibi, ceza hukuku sorumluluk ilkelerine ve infazın amaçlarına da aykırıdır.

 

Hak ve hukuk dağıtma ya da hakkın tecelli etmesi biçimi olarak ‘af’ toplumlar için büyük çatışma veya çalkantılı dönemlerden sonra yeni bir başlangıç olabilmelidir.

 

Böyle hallerde eşitlik ve adalet ilkeleri dikkate alınılırsa, ceza infaz yasasında yapılan değişikliklerin sonuçları toplumun vicdanında kabul görür, toplumsal barışa da hizmet eder.

 

Sevgili canlar, tüm dünyayı pençesine alan bir virüs salgını bulunmakta ve mevcut durumda hapishanelerde kapasitesinin çok üzerinde tutuklu ve hükümlü bulunmaktadır maalesef.

 

Bu haliyle hapishaneler sağlığa uygunluk açısından oldukça sorunlu yerler olup salgının daha hızlı yayılma ihtimali oldukça yüksektir.

 

İşte bu salgın vesilesiyle infaz yasasında yapılacak düzenleme öncelikle, siyasi düşüncesinden dolayı mahkûm edilen” düşünce suçlularını” kapsamalıdır.

 

Toplumun değer yargılarını rencide eden, başta cinsel saldırı suçları, kişiyi hürriyetinden yoksun kılan suçlar, uyuşturucu madde imalı ve satışı suçları işletenlerin serbest bırakılması kabul edilemez.

 

Halkımızın gelenek ve kültürüne uygun davranış göstermeyen, halklar arasında nefret duygusu yaratan bu suç makinelerinin serbest bırakılması, toplum vicdanını derinden yaralayacaktır.

 

Hükümetin bu taraflı ‘af’ politikasından vaz geçmesini, başta “fikir suçları” olmak üzere, düşüncesini ve siyasi görüşünü açıkladığı için hapiste tutulan tüm yurttaşların ayrımsız bir şekilde özgür bırakılmasını talep ediyoruz.

AVRUPA ALEVİ BİRLİKLERİ KONFEDERASYONU.

ALEVİ BEKTAŞİ FEDERASONU.

ALEVİ DERNEKLERİ FEDERASYONU.

ALEVİ VAKIFLAR FEDERASONU.

PİR SULTAN ABDAL KÜLTÜR DERNEĞİ.

ALEVİ KÜLTÜR DERNEKLERİ.

HACI BEKTAŞİ VELİ ANADOLU KÜLTÜR VAKFI.

DEMOKRATİK ALEVİ DERNEKLERİ


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar