Aleyna Çakır cinayeti KADEM’e de MHP’ye de açıklama yaptırdı

Aleyna Çakır cinayeti KADEM’e de MHP’ye de açıklama yaptırdı

Aleyna Çakır’ın intihar süsü verilmeye çalışıldığı anlaşılan ölümü üzerine MHP cenahından da KADEM’den de pek duyarlı açıklamalar yapıldı

4 Haziran’da intihar ettiği söylenen 19 yaşındaki Aleyna Çakır’ın (Sema Esen) ölümünün de tıpkı Şule Çet gibi intihar süsü verilmiş bir cinayet olduğu anlaşıldı. Aleyna’nın kendisini bornoz kuşağıyla astığı söylense de annesi kızının her tarafının kırık olduğunu, kafasında morluklar bulunduğunu söylüyordu. Babası aynı şekilde kızının intihar etmediğini, olayın aydınlatılmasını istediğini dile getiriyordu.

Aile bu kadar açık konuşurken ve Aleyna’nın bedeni gerçeği adeta haykırırken birlikte olduğu Ümitcan Uygun adlı katil elini kolunu sallayarak dolaşabiliyordu!

Fakat katilin daha önce Aleyna’yı bayıltıncaya kadar dövdüğü ve görüntüsünü sosyal medya hesabından paylaştığı açığa çıkınca bu cinayetin üstünün örtülemeyeceği de anlaşıldı. Aleyna’nın Merve adlı arkadaşı da sosyal medya hesabından Aleyna’nın ölümünün intihar olmadığını söyleyerek, o gün olanlara dair bilgi verdi.

Katilin profili de her şeyi anlatıyordu zaten. Çeşitli ebatlarda silahla fotoğraf veren, MHP’yle yakın ilişkisi makam odalarında çektiği fotoğraflarla alenen ortada olan, önüne dizdiği para desteleriyle fotoğraf çekinen bir müteahhidin oğluydu Ümitcan Uygun denilen katil.

Olayın kapatılma çabası video ve katilin başka paylaşımlarıyla engellenince başka gerçekler de açığa çıktı. Aleyna bu katil hakkında daha önce 2 defa şikayette bulunmuştu ve her ikisinde de sırtını dayadığı yerlerden aldığı güçle serbest bırakılmıştı! Hatta 1 ay uzaklaştırma cezası verilmişti!

Bu gerçeklerin açığa çıkmasından sonra Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı suçüstü yakalanmışçasına bir açıklama yaparak, sosyal medyada yer alan görüntülerdeki olayın, Aleyna’nın ölümünden önce, 17 Nisan 2020 tarihinde gerçekleştiğini, polis tarafından önleyici tedbir kararı alındığını belirtti. Savcılığın da bu eylemle ilgili soruşturma yaptığı, Aleyna’nın şikayetinden vazgeçmesine rağmen şüpheli hakkında İddianame düzenleyerek, kamu davası açtığını söyledi.

Kadına yönelik şiddet karşısında çok duyarlı olduklarını belirtme gereği duyan savcılık, onca şüphe varken bu ölümün üstünün neredeyse intihar olarak kapatılmaya çalışıldığına dair tek bir söz etmedi!

Ankara Emniyet Müdürlüğü de benzer bir açıklama yaparak, soruşturmanın devam ettiğini ifade eti. Onca şüphe varken Uygun’un serbest bırakılmasını Aleyna’nın telefonundan gelen mesajlardaki intihar imasına, evin kapısının zorlanmamış olmasına ve Aleyna’nın vücudunda herhangi bir darp izinin bulunmamasına dayandırdı.

Hakkında şikayetler olan, uzaklaştırma kararı bulunan, ifadedeki anlatımdan da anlaşıldığı kadarıyla Aleyna’nın evine rahatça girip çıkabilen Uygun’un çizdiği senaryosu Emniyet’in de kanaati olmuş kısacası!

Uygun’un MHP’yle hiç alası yokmuş!

MHP cenahından da ardı ardına açıklamalar yapılarak yarattıkları profilin kendileriyle alakasının olmadığı söylendi.

MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt da Aleyna Çakır’ı bayıltana kadar dövdüğü ortaya çıkan Ümit Uygun’un tutuklanmamasına tepki gösterdi. Aleyna’nın ölümünü cinayet olarak değil de intihara sürüklemek yoluyla cinayet olarak tanımlayan Enginyurt, Uygun’un yaptıklarının MHP’lilikle ilişkilendirilmesine ateş püskürerek, onun şizofren olduğuna kanaat getirdi!

Dahası “Bu ruh hastası gözaltına dahi alınmıyorsa Soylu ve Gül ne yapıyor diye sorulur” diyerek MHP’nin kadına şiddet konusunda nasıl bir duyarlılıkla hareket ettiğini kanıtlama çabasıyla ortağı olduğu hükümeti adres gösterdi.

Aleyna cinayeti rejimin iç çatlaklarını da bir kez daha gösterdi anlayacağımız.

KADEM de konuştu

Aleyna Çakır’ın intiharı önceki günden beri sosyal medyada gündemken tek bir satır etmeyen Erdoğan’ın kızı Sümeyye’nin yönetiminde olduğu Kadın ve Demokrasi Vakfı (KADEM) de 7 Haziran’da gece saatlerine doğru sosyal medya hesabından paylaşım yaparak, Aleyna Çakır’ın katilini “cani” olarak nitelendirdi, “bayıltana kadar dövüp, bunu paylaşan” bu caninin hak ettiği cezayı alması gerektiğini ifade etti.

Aleyna Çakır cinayeti gündeme oturduğu anlarda adeta izleyen hatta sabah sabah ilk iş olarak “erkekleryerinibilsin” akımına dönük “inandığımız değerleri zedeleyecek boyuta ulaşmıştır. Bu durumu kınıyor ve reddediyoruz” açıklaması yapan KADEM ya Enginyurt’un sözlerini duydu ya da başka bir yerden yönlendirildi ki katil Uygun hakkında zehir zemberek (!) bir açıklama yaptı:

Henüz 19 yaşında gencecik bir kızı, #AleynaÇakır’ı bayıltana kadar döven ve bunu paylaşan cani Ümitcan Uygun da bu vahşetin karşılığında hak ettiği cezayı almalıdır.

 

Bu vahim olayı kınayanları tehdit edenler ise bu ölümün bir parçasıdır ve bu toplumun geleceği için hepsi birer tehlikedir. İşledikleri suçun gereği yapılmalıdır.

 

Şiddeti hak gören bu psikopatlardan kadınları korumak, şiddet hatta cinayet endişesi ile yaşamadığımız bir toplum için çalışmak, hepimizin boynunun borcudur. #AleynaCakırİcinAdalet

Gerek söylemleri gerekse pratikleriyle kadın cinayetlerinin ve kadına dönük şiddetin tırmanmasının birinci derecede sorumlusu olan iktidar cenahı intihar değil, cinayet olduğu apaçık ortada duran Aleyna Çakır’ın ölümü üzerine onca açıklamalar yapmalarına rağmen Aleyna’nın ölümünden hemen sonra gözaltına alınıp, ifade işlemlerinden sonra serbest bırakılan Uygun halen gözaltına alınmadı!

 

 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar