Aliağa’da son 2 ayda sekizinci iş cinayeti!

Aliağa’da son 2 ayda sekizinci iş cinayeti!

Ekim’den bu yana ardı ardına iş cinayetlerinin yaşandığı Aliağa’da bu sefer de Kılıçlar Katı Atık Alüminyum Hurda Demir Çelik fabrikasında vincin çarptığı işçi Serkan Şanlı hayatını kaybetti. Elektrikçi B.D. ise yaralandı.

Önemli bir sanayi üssü olan Aliağa’daki iş cinayetlerine bugün bir yenisi daha eklendi. Ekim’den bu yana sekiz işçinin iş cinayetlerinde hayatını kaybettiği bölgede bu sefer de Kılıçlar Katı Atık Alüminyum Hurda Demir Çelik fabrikasında vinç bakım işi yapan işçilerden Serkan Şanlı, o sırada durması gereken üretim durmadığı için başka bir vincin çarpması sonucu hayatını kaybetti, elektrik bakım İşçisi B.D de yaralı kurtuldu.

Yetersiz önlemler, insanlık dışı çalışma koşulları

Evrensel’deki habere göre işçiler, fabrikada ambulansın olamadığını söyledi. Covid-19 salgını nedeniyle az işçiyle uzun süreli üretim yapıldığını kaydeden işçiler, “Mesailer 12-16 hatta 24 saate varıyor. Hasta veya temaslı izinliyse yerine bakanlar iki vardiya yaparak çalışıyor. O gelene kadar da izin kullanamıyor. Soyunma yerleri barakadan ibaret. Küçük bir yer olduğu için buralar salgının yayılmasını kolaylaştırıyor” dedi.

İşçinin 1.5 litre su hakkı var

İşçiler yönetimin tutumunu aktarırken, çarpıcı bir örnek veriyor: “Günde sadece 1,5 litre su hakkımız var. Ambardan alıyoruz. Eğer yanımıza almazsak veya bitmişse yemekte su vermiyorlar susuz kalıyoruz.”

Aliağa’da işçi ölümleri devam ediyor

Aliağa’da ekim ayından bu yana iş cinayetinde hayatını kaybeden işçi sayısı 8 oldu. Gemi sökümde 2 işçi, HABAŞ, Özkanlar, İzmir Demir Çelik, HABAŞ Limanı, Star Rafineri (PETKİM) ve şimdi de Kılıçlar Fabrikasında bir işçi olmak üzere toplam 8 işçi yaşamın yitirdi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar