Almanya: Hanau’daki göçmen katliamı protesto ediliyor

Almanya: Hanau’daki göçmen katliamı protesto ediliyor

Hanau’daki ırkçı faşist saldırıyı protesto etmek için Almanya’nın bir çok kentinde sokağa çıkıldı

YAŞANACAK DÜNYA

Almanya’nın Hessen eyaletinde bulunan Hanau kentinde Türkiye kökenli göçmenlerin yoğun olarak yaşadığı iki semtte bulunan nargile kafelere düzenlenen silahlı saldırı ve katliamı protesto etmek için birçok kentte sokağa çıkıldı.

Köln’de yapılan eylem Keupstr.’deki mitingle başladı. Burada yapılan konuşmalarda ırkçı-faşist saldırılara karşı birlikte, omuz omuza mücadele etme çağrıları yapıldı. Alman antifaşist ve devrimci grupların yanı sıra Türkiyeli ve Kürdistanlı kurumların katıldığı eylemde Alınteri ve Yaşanacak Dünya okurları da yer aldı.

Yaklaşık bin kişinin katıldığı mitingin ardından yapılan yürüyüşte sıkça “Faşizme karşı omuz omuza!”, “Göçmenler hoşgeldiniz!” “Enternasyonal dayanışmayı yükselt!” sloganları atıldı. Alman gençlerin yoğunluğu dikkat çekti.

Ayrıca, yarın saat 18’de Roncalliplatz’da yapılacak yürüyüşün duyurusu yapıldı.

Dün gece, yerel saatle 22.00 civarında önce Hanau merkezindeki Neumark’ta “Midnight” adlı nargile kafeye silahlı saldırı düzenleyen saldırgan, daha sonra Kesselstadt semtine giderek “Arena Bar&Cafe” adlı nargile kafeyi taramış, her iki saldırıda toplam dokuz kişinin yaşamını yitirdiği, dört kişinin de yaralandığı Hanau Emniyet Müdürlüğü tarafından açıklanmıştı.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar