Almanya: Rosa, Karl, Lenin anma yürüyüşüne polis saldırdı

Almanya: Rosa, Karl, Lenin anma yürüyüşüne polis saldırdı

Binlerin katıldığı Rosa, Karl, Lenin anma yürüyüşünde Alman polisi provokasyon ve saldırıda bulundu

YAŞANACAK DÜNYA

Rosa Luxemburg ve Karl Liebknecht’in katledilişlerinin yıldönümünde Almanya’nın Berlin kentinde kitlesel yürüyüş gerçekleştirildi.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Frankfurter Tor’dan başlayan eyleme kitle henüz yürüyüşe hazırlık yaparken polis saldırısı gerçekleştirildi.

Neonazilerin eylem ve yürüyüşlerinde tanık olunduğu üzere “fiziki mesafe” “maske takımı” gibi önlemlerin alınmasını çok da önemsemeyen, faşistlere “toleranslı” davranan Alman polisi bu kez “Pandemi önlemlerine uyulmadığı“ ve “DDR gençliğinin yasaklı flamalarının taşındığı” gerekçelerini öne sürdü, devrimcilerden oluşan korteji hedefleyerek saldırdı. Provokasyon ve saldırıda çok sayıda eylemci yaralandı, gözaltı olduğu bildirildi.

Almanyalı, Türkiyeli, Kürdistanlı örgütlerin yanı sıra çeşitli uluslardan devrimci, komünist partiler, örgütler, antifaşist grup ve çevrelerin sembolleri ile renkli bir görüntünün ortaya çıktığı yürüyüşte, tüm saldırı ve engellemelere rağmen Rosa’ların “Ya barbarlık içinde yok oluş, ya sosyalizm” ruhu dolaştı.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar