Almanya’da ırkçılık karşıtı yürüyüşler

Almanya’da ırkçılık karşıtı yürüyüşler

Berlin, Köln, Stuttgart ve daha pekçok şehirde, yükselen ırkçılık protesto edildi

YAŞANACAK DÜNYA

Almanya’da, 26 Mayıs’ta yapılacak Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerine bir hafta kala Avrupa’da yükselen ırkçılık protesto edildi.

Çok sayıda örgüt ve inisiyatifin “Herkes için bir Avrupa” sloganıyla düzenlediği gösteriler, başkent Berlin’in yanı sıra Köln, Leipzig, Münih, Hamburg ve Stuttgart’ta gerçekleştirildi.

Berlin’de Alexander Meydanı’nda toplanan göstericiler, Leipziger Caddesi ve 17 Haziran Caddesi üzerinden Zafer Anıtı’na yürüdü. “Nasyonalizme karşı herkes için bir Avrupa” yazılı döviz ve pankartlar taşıyan göstericiler, Avrupa’da ırkçılığa yer olmadığı yönünde sloganlar attı.

20 binin üzerinde kişinin katıldığı yürüyüş sırasında yapılan konuşmalarda, AP seçimlerinde aşırı sağcı ve ırkçı partilere oy verilmemesi çağrısında bulunuldu.

Köln’de de 5 farklı noktadan başlayan yürüyüşün sonunda yaklaşık 25 bin protestocu, Ren Nehri kıyısındaki Deutz Werft Meydanı’nda toplandı. Göstericiler, “Avrupa birleş!”, “Irkçılığa karşı sesinizi yükseltin!” ve “Irkçıları seçmeyin!” yazılı dövizler taşıdı.

**

STUTTGART’TA IRKÇILIK KARŞITI GÖSTERİ

Stuttgart’da önceki gün ırkçılık karşıtı iki yürüyüş yapıldı. Eylemler “Ein Europa für Alle – Deine Stimme gegen Nationalismus” (Hepimiz için tek bir Avrupa – Milliyetcilige Oy Verme) ve “Unite and Shine” (Birleş ve Parla) baslığıyla yapıldı. 26 Mayıs’taki Avrupa Parlamentosu ve yerel secimler konu edildi. 12 binden çok insan katıldı. Çocuk ve gençlerin canlılığı eyleme damgasını vurdu.

İlk yürüyüş Avrupa’nın 30’dan fazla şehrinde ortak bir çatı altında örgütlendi. İlkiyle Rotebühlplatz’da birleşen ikinci kortej, yerel sanatçıların inisiyatifiyle yasama geçti.

Tren garı ve Rotebühlplatz’da kurulan sahnelerde, Freier Chor Stuttgart vb müzik grupları ve kabare sanatçıları yer aldı. Yine “Seenotrettung” (Denizden Kurtarma İnisiyatifi) adına yapılan konuşmada, Avrupa değerlerinin hümanizm ve paylaşıma dayalı olduğu, Akdeniz’de insanları boğulmaktan kurtarmaya devam edecekleri vurgulandı. En son Malta’da bu örgütün bir kaptanı 10 bin Euro para cezası almıştı.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar