Almanya’da kamuda TİS görüşmeleri sürüyor

Almanya’da kamuda TİS görüşmeleri sürüyor

Verdi sendika başkanı Frank Werneke: Kreşlerde ve kliniklerde de grevler mümkün

YAŞANACAK DÜNYA

Verdi ve diğer sendikalar, 1 Eylül’den bu yana federal ve yerel düzeylerde hemşireler, temizlik çalışanları, eğitimciler, otobüs şoförleri ve idari çalışanlar dahil yaklaşık 2,5 milyon kamu emekçisini ilgilendiren yeni bir toplu iş sözleşme için müzakere ediyorlar.

Birleşik Hizmetler Birliği Sendikası (Verdi) Almanya‘nın „kamu çalışanları sayesınde salgını iyi atlattığını ve bu nedenle daha yüksek ücreti hak ettiklerini“ belirtiyor.

Süddeutsche Zeitung ile yaptığı röportajda sendika başkanı Frank Werneke, “Grevler her alanda yapılabilinir, çünkü biz, tüm çalışanların çıkarlarını güçlendirmek zorundayız. Korona krizine rağmen bu sonbaharda kliniklerde ve kreşlerde de grevler mümkün.Artık hiçbir şeyi göz ardı etmiyorum.” ifadelerini kullandi.

Werneke, “Endüstriyel eylem çağrısı yapmamız gerekirse, bunu pandemi kosullarının gerektirdiği sorumlulugu göz ardı etmeden yapacağız” dedi. Verdi başkanı, “hastaneler icin sadece korona pandemisi sırasında değil, normal kosullarda da özel grev kuralları olduğuna” dikkat çekti. Temel malzemeler ve acil servislerin her zaman hazır oldugunu belirten Werneke, bu yıl bir süredir kapalı olan kreşlere ve anaokullarına atıfta bulunarak, “Sosyal ve eğitim hizmetlerindeki grevlerin de özel hassasiyet gerektirdigini biliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Patronlar talepleri “tamamen abartılı” buluyor!

Verdi’nin yanı sıra, diğer sendikalar da ücretlerde yüzde 4.8’lik bir zam veya “düşük gelirliler” için en az 150 euro ücret artışı ve buna ek olarak doğu ve batı Almanya’daki çalışanlar arasında farklılıklar taşıyan çalışma saatlerinin uyumlu hale getirilmesini ve sağlık sektöründeki çalışma koşullarının iyileştirilmesini talep ediyorlar. Patronlar, ilk tur müzakerelerin ardından talepleri açıkça reddetmiş ve bunu, “korona kaynaklı ekonomik kriz” nedeniyle vergi gelirlerindeki düşüşle gerekçelendirmişti.

Yerel İşverenler Derneği (VKA) Başkanı Ulrich Mädge, taleplerin “tamamen abartılı” olduğunu söylemişti.

İnşaat işkolunda anlaşma sağlanmıştı

İnşaat işkolunda ücret anlaşmazlığı geçtiğimiz günlerde sona ermiş, anlaşma sağlanmıştı.

26 Ağustos’ta Federal Sosyal Mahkeme Başkanı Rainer Schlegel’in başkanlığında başlayan arabuluculuk görüşmelerinde üzerinde anlaşmaya varılan karar, inşaat, tarım ve çevre alanında örgütlü IG BAU sendikası ve işverenler birliği batıda yüzde 2,6, doğuda yüzde 2,7’lik toplam ücret artışını içeriyor. Ayrıca ilk defa şantiyeye gidiş geliş süreleri için ödeme yapılması üzerinde de anlaşıldı.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar