Almanya’da nargile kafelere yapılan ırkçı-faşist saldırıda dokuz kişi öldü!

Almanya’da nargile kafelere yapılan ırkçı-faşist saldırıda dokuz kişi öldü!

Almanya’nın Hessen Eyaleti’ne bağlı Hanau kentinde iki nargile kafeye peş peşe düzenlenen ve dokuz insanın ölümüyle sonuçlanan silahlı saldırıların, ırkçı-faşist Almanlar tarafından gerçekleştirildiği belirtildi.

Türkiyeli göçmen nüfusun da yoğun olarak yaşadığı Hanau’daki saldırılardan birinde üç, diğerinde de beş kişi yaşamını yitirmişti. Ağır yaralanarak hastaneye kaldırılan bir kişinin de hayatını kaybetmesiyle sayı dokuza çıktı.

Alman polisleri 2 kişi olduğu iddia edilen ve koyu renk bir araçla kaçan saldırganları yakalamak için bir eve operasyon düzenledi. Alman Haber Ajansı DPA’ya bilgi veren bir polis sözcüsü, özel harekat timinin evde saldırganın dışında bir kişinin daha cansız bedenini bulduğunu söyledi. Daha sonra bu kişinin de faşist saldırgan Tobias R.’nin annesi olduğu belirlendi.

Anadolu Ajansı ve Demirören Haber Ajansı’nın aktardığına göre saldırılar, yerel saat ile 22.00 sıralarında Hanau’da Heumarkt ve Kurt Schumacher caddeleri üzerindeki iki ayrı nargile kafede gerçekleşti. Saldırıların ilkinde 3 kişi hayatını kaybetti. Yakın mesafede gerçekleşen ikinci saldırıda da 5 kişi hayatını kaybetti. Ağır yaralanan bir kişinin hastanede yaşamını yitirmesiyle saldırıda hayatını kaybedenlerin sayısı 9 oldu.

Alman medyası saldırganın fotoğrafını yayımladı

Öte yandan Alman Bild gazetesi, saldırganın aşırı sağcı Tobias R. olduğunu yazdı. Tobias R’nin saldırıyı aşırı sağcı motifle gerçekleştirdiğini iddia eden gazete, saldırganın avcılık belgesi sahibi olduğunu ve ardında bir mektup ile video bıraktığını belirtti.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar